LUDILO: Skočila prodaja puške masovnih ubistava
Bušmaster AR-15 oružje koje je upotrijebio Vilijam Spengler u napadu na vatrogasce u gradiću Vebsteru isto je kao i ono kojim je mladi ubica Adam Lanca ubijao po osnovnoj školi Sendu Houk u Njutaunu, kao i ono u rukama Jakoba Tajler Roberta koji je pucao po jednom šoping-centru u Oregonu.
Počinitelji poslednja tri pokolja u SAD (svi u proteklih nekoliko sedmica) imali su isto oružje- bušmaster AR-15, poluautomatsko oružje, popularnu i lako nabavljivu sportsku pušku u SAD. Istim se oružjem poslužio i Džejms Holms, mladić koji je pucao po gledaocima filma o Betmenu u bioskopu grada Aurore prošlog leta.
Upravo je zbog toga u žižu rasprave o potrebi uvođenja kontrole došlo to poluautomatsko oružje i njegova dostupnost.
Vilijam Spengler, poslednji u nizu poremećenih ubica koji su krenuli u ubilačke pohode na svoje komšije, podmetnuo je vatru u Vebsteru, gradiću blizu jezera Ontario u saveznoj državi Njujork, a kad je vatrogasna ekipa stigla na mesto požara, Spengler je otvorio vatru i ubio dvojicu, a dvojicu ranio.
- Još moram da vidim koliko komšija mogu da zapalim i učinim ono u čemu sam najbolji: Ubijati ljude”, stoji u Spenglerovoj oproštajnoj poruci. Pre nego što je ubio vatrogasce i sebe, 62-godišnjak je počinio još jedno ubistvo. U njegovoj je kući pronađeno telo, a veruje se da se radi o njegovoj nestaloj sestri Šeril (67).
Spengler je spalio i sedam kuća u komšiluku, a oštećene su još dve. Bez krova nad glavom ostalo je 33 čoveka.
Bušmaster AR-15 nije jedino oružje koje je ubica imao na raspolaganju. Ipak zanimljivo je da ta puška postaje sve popularniji izbor masovnih ubica.
Stručnjaci objašnjavaju da to nije iznenađenje. U pitanju je civilna verzija jurišnih pušaka M-16 i M-4, koje su, kažu, logičan izbor ako “želite da ubijete mnogo ljudi u što kraćem vremenu”.
Ubica 20 dece, 20-godišnji Adam Lanca, do bušmastera je došao zahvaljujući majci koja je imala tu pušku u svojoj “kolekciji”. Pitanje je kako je do puške došao Spengler koji je bivši robijaš. On je vlastitu baku pretukao na smrt čekićem i zbog toga 18 godina proveo u zatvoru. Pušten je 1998. Kao bivšem zatvoreniku, niko mu nije smeo da proda oružje.
Ipak prema podacima kompanije, od 2000. do 2010. prodano je dva miliona bušmastera, a potražnja se još i povećala nakon Lancinog napada na školu u Njutaunu. U strahu od zabrane poluautomatskog oružja Amerikanci žure da osiguraju svoj primerak ove ubistvene puške.
Iako je rječ o poluautomatskoj pušci, ljubitelji oružja hvale je zbog činjenice da jako brzo može da ispuca mnogo metaka. Za manje od 1000 dolara kupci dobiju pušku kojom spretniji strelac može da ispuca gotovo jedan metak u sekundi.
Jutjub isto nudi savete kako od poluautomatske puške načiniti automatsko oružje koristeći gumicu. Poslednji slučaj masovnog ubistva samo je dao novi materijal aktivistima koji traže promenu zakona o oružju u SAD-u.
I američki predsednik Barak Obama pozvao je građane da pritiskom pokušaju da dovedu do promena te najavio kako će kontrola oružja biti jedan od ciljeva njegovog drugog mandata. S druge strane Nacionalno udruženje za vatreno oružje (NRA), glavni je branilac prava na posedovanje vatrenog oružja. Oni su pozvali na uvođenje naoružanih čuvara u škole kao meru zaštite dece, umjesto strože kontrole oružja.
- Lošeg tipa s puškom može zaustaviti samo dobar tip s puškom - tvrde u toj lobističkoj organizaciji.
SAD: Puška po glavi stanovnika
Osim u masovnim ubistvima, na AR-15 sve se češće nailazi u slučaju ubistava policajaca. Kritičari napominju kako treba zabraniti spremnike s kapacitetom od 20 do 30 metaka koji povećavaju brzinu pucanja, a time i ubojitost oružja.
Prema objavi trgovaca oružjem, 2011. je polovica prodanih AR-15 kupljena za gađanje meta, 22 posto za lov, a 28 za ličnu zaštitu.
Statistike pokazuju da su se u SAD od 1982. dogodila 62 slučaja masovnih ubistava. Oružje kojim su počinjena uglavnom su poluautomatski pištolji i puške uredno kupljeni u podavnicama oružja.
Godine 2009. u SAD je, prema procenama, bilo 310 miliona komada oružja (jedan po stanovniku), a šansa da poginu od vatrenog oružja, među svim razvijenim zemljama, najveća je u slučaju američkih građana.