Ćirilica se uvodi u službenu upotrebu u Vukovaru

Dvojezično pismo tako bi mogli da dobiju svi službeni natpisi na javnim institucijama, policiji, pošti, kao i nazivi ulica i trgova u Vukovaru,Vojniću, Vrginmostu, Plaškom, Udbini, Korenici, Gračacu, Negoslavcima

ZAGREB - Hrvatska bi u ovoj godini mogla da uvede ćirilicu u službenu upotrebu u Vukovaru, ali i na području još najmanje 20 opština gde Srbi, prema najnovijem popisu, čine 30 odsto stanovnika, s obzirom na to da je to pitanje regulisano Ustavom i zakonom o pravima nacionalnih manjina.

Dvojezično pismo tako bi mogli da dobiju svi službeni natpisi na javnim institucijama, policiji, pošti, kao i nazivi ulica i trgova u Vukovaru, kao i u Vojniću, Vrginmostu, Plaškom, Udbini, Korenici, Gračacu, Negoslavcima i još desetak mesta u istočnoj Slavoniji, na Baniji, u Lici i Dalmaciji.

Ministar uprave Arsen Bauka poručio je ranije da je tu zakondavnu odredbu neophodno ispoštovati.

"U ovoj zemlji zakoni se moraju sprovoditi i verujem da će tako biti i u gradu Vukovaru. Zakon o upotrebi jezika i pisma je jasan i želim da iskažem spremnost Vlade da on bude sproveden", kazao je Bauk.

On je istakao da uvođenje službene dvojezičnosti u Vukovaru ne predstavlja pitanje koje bi trebalo da bude predmet rasprave, već bi mu trebalo pristupiti direktnom primenom zakona.

Predsednik Srpskog narodnog veća Milorad Pupovac očekuje uvođenje natpisa na latinici i ćirilici, ali je istakao da taj postupak treba odraditi sa što manje emocija i politizacije.

U hrvatskom Ministarstvu uprave objašnjavaju da Srbi ostvaruju pravo na ravnopravnu službenu upotrebu srpskog jezika i ćiriličnog pisma na području grada Vukovara po sili zakona, jer, prema rezultatima popisa stanovništva iz 2011. godine, čiji su rezultati objavljeni nedavno, oni čine 34,87 odsto ili više od jedne trećine stanovnika tog grada.

Prema Ustavu Hrvatske, član 12, u toj zemlji u službenoj upotrebi je hrvatski jezik i latinično pismo, ali se u pojedinim lokalnim jedinicama u službenu upotrebu može uvesti i drugi jezik te ćirilično ili neko drugo pismo prema uslovima propisanim zakonom.

Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina propisuje da se ravnopravna službena upotreba jezika i pisma kojim se služe pripadnici nacionalne manjine ostvaruje na području jedinice lokalne samouprave u kojoj oni čine najmanje trećinu stanovnika.