Preventivni ginekološki pregled barem jednom godišnje postao je imperativ
Ne igrajte se životom!
Ned, 06.01.2013. 4:33h
→ Čet, 25.05.2017. 21:12h
Maligna oboljenja su podmukla jer dugo mogu napredovati bez ikakvih simptoma
Priznajte koliko dugo niste bile kod ginekologa? Kad ste poslednji put radile kolposkopiju i Papanikolau test? Puno vremena je prošlo od tada, je l’ da? Kad biste samo znale da ti jednostavni pregledi jednom godišnje u bukvalnom smislu čuvaju vašu glavu, razmišljale biste drugačije. Jer rak godinama ne mora da da ni jedan jedini simptom! A kad počnete da osećate tegobe, tada je obično već kasno. Zato pamet u glavu i neka vam prva obaveza posle ovih praznika bude poseta ginekologu. I kad vam nije ništa, obiđite ga!
Dr Aleksandra Pikula, dugogodišnji specijalista Dnevne bolnice GAK „Narodni front“ za problematiku donjeg genitalnog trakta, kaže za Dr Kurir da su preventivni pregledi najbitniji. - Na taj način se u najranijoj fazi otkrivaju najteže bolesti. Na našem odeljenju se već deset godina sprovode preventivni pregledi ginekološkog skrininga. Za razliku od ranijih godina, današnje žene su ipak zdravstveno prosvećene, a tome su doprinele i nove informacione tehnologije. Ranije je 40 odsto žena dolazilo na preglede, a sada je taj broj mnogo veći - navodi dr Pikula.
Odgovarajući na pitanje da li je karcinom grlića materice u porastu, ona kaže da jeste. - Objašnjenje za to je ekonomski stepen razvoja društva, veći broj žena dolazi na preglede, a porasla je i takozvana incidenca obolevanja od karcionoma ili broj obolelih na 100.000 stanovnika godišnje. Rak je podmuklo oboljenje jer nekada vrlo dugo ne daje nikakve simptome - objašnjava sagovornica Dr Kurira.
Prema njenim rečima, kolposkopiju i Papanikolau test treba raditi jednom godišnje. - Ovaj pregled i test apsolutno su bezbedni i bezbolni. To je u stvari ginekološki pregled prilikom kog se uzima bris za Papanikolau test i kroz optički ginekološki instrument pod jakim osvetljenjem posmatra grlić materice i vidljivi delovi ginekološkog trakta. Zajedno ti pregledi daju 98 odsto tačnosti i preciznosti.
Osim maligniteta, možemo da otkrijemo infekcije, neravnotežu u bakterijskom ekosistemu vagine, ponekad i endometriozu - navodi dr Pikula i dodaje da se rezultati u GAK „Narodni front“ čekaju dve nedelje. - Ukoliko vam se pojavi oskudno krvarenje između ciklusa i posle seksualnih , trebalo bi odmah da odete kod ginekologa - upozorava ona.
Na kolposkopiju 8-12. dana ciklusa
Dr Aleksandra Pikula kaže da je kolposkopiju najbolje uraditi od osmog do 12 dana ciklusa. - Tada može najviše da se vidi. Mi smo, inače, jedina ustanova koja ima vrhunsku opremu za preglede žena sa invaliditetom i HIV pozitivnih osoba. Pacijentkinje nam dolaze iz cele Srbije jer je naša ambulanta opremljena za sve - priča naša sagovornica.