LABOK - Teksaška kompanija Majkro Zap objavila je danas da raspolaže tehnologijom kojom može da napravi hleb koji ne buđa 60 dana.
Hleb se oko 10 sekundi izlaže mikrotalasima koji ubijaju spore, rekao je direktor te kompanije Don Stal. Buđ je gljivica koja se razvija jer hleb u plastičnoj amabalaži u sebi još ima vode. Kada ta voda počne da isparava unutar ambalaže, površina hleba postaje vlažna i pretvara se u savršenu podlogu za stvaranje buđi. Zračenje ipak neće poboljašati neke stvari - stari hleb će i dalje biti bajat.
U pogledu čvrstine i ukusa hleba posle 60 dana jedan naučnik je izrazio sumnje. Taj proces bi mogao da izbaci iz upotrebe konzervanse i sastojke koji se dodaju da sakriju njihov ukus, smanji količinu otpada i produži rok trajanja hlebu, rekao je on.
Istraživači sa Univerziteta u Teksasu veruju da se upotreba te tehnologije može primeniti u zemljama u razvoju, koje imaju slabije propise o bezbednosti namirnica i u kojima kvarljivost predstavlja problem. Stal je rekao da degustatori nisu osetili razliku u ukusu između tretiranog i netretiranog hleba, kao i da tretirani hleb posle 60 dana ima isti sadržaj buđi kao i tek ispečena vekna.
Majkro Zap sada završila nacrt kućnog aparata, za koji se ocenjuje da bi bio oko 100 dolara skuplji od obične mikrotalasne pećnice, rekao je Stal.
Mikrotalasi upotrebljeni u laboratoriji univerziteta iste su frekvencije kao u komercijalnim jedinicama ali se emituju u homogenom nizu, zbog čega se cela površina greje jednako.
Prvobitna namena te tehnologoje bila je da se ubiju bakterije kao što je MRSA, koja izaziva zaraznu infekciju otpornu na mnoge antibiotike i salmonela. Istraživači su međutim otkrili da talasi ubijaju i spore buđi u hlebu i sterilizuju svežu i prerađenu hranu bez oštećenja.