Srbija

Polovina stomatologa u Gornjem Milanovcu bez plate

Foto: RTS
Da bi dobili plate, takozvani neugovoreni lekari, tehničari i medicinske sestre Doma zdravlja u Gornjem Milanovcu mesečno treba da zarade više od milion dinara

GORNJI MILANOVAC - Od 35 zaposlenih u Stomatološkoj službi Doma zdravlja u Gornjem Milanovcu, polovina lekara i medicinskih sestara dva meseca ne prima plate. Za razliku od njih, ostali, koje finansira Republički fond za zdravstveno osiguranje, redovno primaju plate.

Da bi zaradili svoje plate, takozvani neugovoreni lekari, tehničari i medicinske sestre mesečno treba da ostvare zdravstvene usluge u visini od najmanje milion dinara.

Iako je u milanovačkom Domu zdravlja, na primer, samo oralni hirurg prošle godine uradio 450 operacija, novca u kasi nema dovoljno, pa zarade za novembar i decembar nisu isplaćene.

Oralni hirurg Vladan Janković kaže da Fond deo tih operacija nije priznao i podseća da je oralna hirurgija u Gornjem Milanovcu osnovana pre 40 godina.

"Sada smo došli u situaciju da ona više nije potrebna, iako imamo sasvim dovoljno posla", naglašava Janković.

Broj pacijenata koji ne plaćaju intervencije i protetiku u 2012. godini značajno se povećao u Stomatološkoj službi u Gornjem Milanovcu.

Načelnik Stomatološke službe Radovan Jakovljević objašnjava da su u toj ustanovi obavezni da primaju sve pacijente, bez obzira na to da li plaćaju stomatološke usluge.

"Istini za volju, daleko je veći broj pacijenata koji imaju pravo na besplatne stomatološke intervencije", kaže Jakovljević.

Nadležni kažu da milanovački stomatolozi dele sudbinu kolega u čitavoj Srbiji, te da i ugovorene i neugovorene lekare i medicinsko osoblje čeka isti obim posla.

"Što veći broj pacijenata, više usluga, više priliva, pa će i plata stići pre, a ne da lekari bojkotuju i vraćaju pacijente. To je onda zaista nehumano i nekolegijalno", kaže direktorka Doma zdravlja Gornji Milanovac Dragica Topalović.

Iako je Republički Fond u poslednjih šest meseci uplatio skoro devet miliona, to nije bilo dovoljno ni za zarade ugovorenih lekara, pa je nezadovoljstvo zaposlenih koji sami treba da zarade svoje plate sve veće. Na tom spisku su i zubni tehničari koji ne primaju platu iako godišnje naprave više od 500 proteza.