Ljubomora je složeno osećanje koje može uništiti odnos između muškarca i žene

Muškarci prednjače

Strah, teskoba, napuštenost, gubitak, tuga, ljutnja i poniženje čine ovu kompleksnu emociju

Gde si bila? Zašto mi se nisi javila? Ko ti je poslao poruku? Zašto kriješ to od mene? Zašto si ga tako pogledala? Zašto on priča s tobom?

Skoro da nema žene koja bar jednom u životu nije slušala ovakva i slična pitanja. Ljubomora! Svi znamo da su neke od nas postale žrtve muškaraca nesigurnih u sebe, koji su samopotvrdu videli u tome da bezuslovno poseduju ženu sa kojom su. Urađena su brojna istraživanja koja su pokazala da su muškarci skloniji ljubomori, ali da je, s druge strane, često ne pokazuju, što ume da bude glavni problem u muško-ženskim odnosima.

Stručnjaci kažu da je ljubomora jedno od najkompleksnijih osećanja jer je, za razliku od straha, ljutnje, tuge i stida, utemeljena na ubeđenju da nismo dovoljno dobri, da ne dobijamo dovoljno ljubavi i da naše samopoštovanje zavisi od ponašanja drugih.

Tatjana Beočanin, psiholog i hipnotizer, kaže za Dr Kurir da se muška ljubomora veoma razlikuje od ženske.

- To je složena emocija i obuhvata niz neprijatnih osećanja kao sto su strah, teskoba, napuštenost, gubitak, tuga, ljutnja, poniženje... Muška ljubomora često se manifestuje kroz seksualnu neveru. Ljubomoran muškarac uvek oseća neki nedostatak, nesigurnost, a sklon je potiskivanju svega toga, često to prikriva. Spreman je da izađe iz braka samo da ne bi priznao šta oseća. Uz to, ima ih koji su skloni da razviju takozvanu patološku ljubomoru - kaže ona i dodaje da je ljubomora kao jaka emocija prisutna kod oba pola i u svim kulturama, a postoji otkad postoje ljubav i požuda.

Prema njenim rečima, u osnovi ljubomore uglavnom je nesigurnost u sopstvene vrednosti, ali ona može biti i manifestacija sebičnosti, jer su muškarci takmičarskog duha.

- Protiv ljubomore pomaže iskren razgovor o sopstvenim osećanjima, nedoumicama i nejasnoćama - zaključuje sagovornica Dr Kurira.

Bilo kako bilo, ljubomora je uobičajeno osećanje. Naime, još od malih nogu imamo neizmernu potrebu da nas neko voli, pa i da budemo omiljeni. Naročito želimo da zadobijemo pažnju onoga ko nam je u tom trenutku najinteresantniji. Normalno je u nekim trenucima osećati određenu dozu ljubomore, ali sve u granicama normale.

Razlikujte ljubomoru, zavist i pohlepu

- ljubomora podrazumeva ljubav i strah da ćemo izgubiti voljenu osobu
- zavist ne podrazumeva ljubav, već želju da imamo ono što drugi poseduje
- pohlepa je jaka žudnja za nečim što nam je trenutno nedostupno i često je udružena sa zavišću