Beograd

Cvijan:Tužilaštvo pokrenulo postupak protiv SNP Naši

Vladimir Cvijan izjavio je da su već pokrenuti krivični postupci protiv pojedinaca iz SNP Naši, a najavljeno je pokretanje postupka pred Ustavnim sudom

BEOGRAD - Predsednik Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo Skupštine Srbije Vladimir Cvijan izjavio je danas da je, prema njemu dostupnim podacima, tužilaštvo pokrenulo postupak protiv organizacije SNP "Naši".

Cvijan je rekao da su već pokrenuti krivični postupci protiv pojedinaca iz te organizacije, kao i da je najavljeno pokretanje adekvatnih postupaka pred Ustavnim sudom.

"Dakle, sada je na nadležnim organima da odluče da li tu ima elemenata krivičnog dela i elemenata protivustavne delatnosti", rekao je Cvijan.

On nije želeo da komentariše navode pojedinih medija da je tužilaštvo postupak protiv te organizacije pokrenulo tek pre nekoliko dana, a ne pre dva meseca, jer, kako kaže, ne želi da se meša u nezavisni rad pravosuđa.

Upitan da prokomentariše izjavu predsednika SNP "Naši" Igora Marinkovića kako je zakonom zabranjeno samo spaljivanje državne i međunarodnih zastava, ali ne i "Čankove zastave", Cvijan je ocenio da zakoni Srbije štite i zastavu Vojvodine.

"Moje pravno, advokatsko mišljenje jeste da je naš Krivični zakonik zaštitio i zastavu Vojvodine, jer je to ipak ustavna kategorija. Ali hajde da pustimo to nadležnim organima da ocene", rekao je Cvijan.

On je, govoreći o mogućnostima za pokretanje postupka zabrane organizacije SNP "Naši" pred Ustavnim sudom, ocenio da postoje nove okolnosti za tu inicijativu.

"Ovaj poslednji događaj, odnosno spaljivanje zastave i objavljivanje spiskova, meni to liči kao dovoljno novih okolnosti da se ponovo pokrene postupak", rekao je Cvijan.

Aktivisti SNP Naši zapalili su u nedelju uveče zastavu

AP Vojvodine ispred prostorija Lige socijaldemokrata Vojvodine (LSV) u Novom Sadu i potom nagorele i pocepane ostatke okačili na ulazna vrata "kao novogodišnju čestitku" toj stranci.
Kada je reč o spiskovima nepoželjnih medija, za koje kaže da ih nije video, Cvijan je objasnio da su Ministarstvo pravde i ministar Nikola Selaković, u dogovoru sa novinarskim udruženjima, na jednoj od poslednjih sednica Skupštine predložili izmene Krivičnog zakonika kojima se svi koji aktivno učestvuju u borbi protiv korupcije ili su na drugi način podložni napadima i pretnjama, zaštićeni zakonom.

"Pretnja upućena novinaru sada se kažnjava sa između šest meseci i pet godina zatvora. To je sada teško krivično delo za koje se goni po službenoj dužnosti, naravno uz adekvatnu pomoć svih novinara koji se osećaju ugroženo", rekao je Cvijan.

On je ponovio da, osim što državni organi treba da rade svoj posao, svi koji se osećaju ugroženo treba da pomognu tako što će da dostave dokaze, ali i da eminentni pravnici i advokati iz nevladinog ili novinarskog sektora pomognu državnim organima u zajedničkoj borbi i protiv organizovanog kriminala i korupcije.