ALŽIR - Četvorodnevna kriza sa taocima u gasnom postrojenju na jugu Alžira okončana je danas upadom specijalnih alžirskih snaga i u obračunu je ubijeno 11 ekstremista koji su prethodno, kako su javile agencije, poubijali sedam taoca.
Alžirska agencija je javila da su specijalci upali u postrojenje u saharskoj pustinji, javio je Bi-Bi-Si, prenoseći da nacionalnost ubijenih taoca za sada nije poznata.
APS je prethodno javila da je, od početka operacije oslobađanja, ubijeno 12 alžirskih i stranih radnika. Za sada nije poznata sudbina oko 30 stranih radnika, od kojih je desetak iz Velike Britanije, navodi britanska medijska kuća.
Neposredno pre početka konačne akcije snaga bezbednosti, vođa otmičara Abdul Rahman al-Nigeriji, rekao je da alžirska vlada treba da izabere da li će pregovarati sa o otmičarima, ili će pustiti da taoci umru.
Kako je on zapretio, oblast u kojoj se drže taoci je puna postavljenog eksploziva i zarekao se da će ceo kompleks dići u vazduh u slučaju da alžirska vojska primeni silu.
Plinsko polje Amenas nalazi se u mestu Tiganturin, oko 40 kilometara od grada In Amenas, i oko 1.300 kilometara jugoistočno od prestonice Alžira.
Taj kompleks zajednički vode "Britiš petroleum" (BP), norveška firma "Stejoil" i alžirska državna naftna kompanija.Prema jučerašnjim informacijama do sada je oslobođeno ukupno 573 Alžirca i oko 100 od 132 otetih stranaca.
Istovremeno, otkako je jedan bezbednosni alžirski izvor saopštio da je u vojnoj akciji u cilju oslobađanja talaca, koja traje od četvrtka, poginulo 12 talaca i 18 otmičara, sve su glasnije kritike na račun ishitrene reakcije alžirskih vlasti u napadu na gasno postrojenje.
Odgovornost za otmicu stotina Alžiraca i stranaca juče je preuzela malijska ekstremistička grupa Maskirana brigada, koja je zatražila da se razmene zatvorenici sa stranim zemljama i da se okonča francuska intervencija u susednom Maliju.
Alžirski radio ranije danas je javio da je vojska opkolila prostor postrojenja u kome taoce drže islamisti, koji su ranije zatražili da se razmene zatvorenici sa zapadnim zemljama i okonča francuska vojna intervencija u susednom Maliju, koja je počela 11. januara.
Istovremeno, francuski ministar odbrane Žan-Iv le Drijan rekao je da je na teritoriji Malija do sada raspoređeno 2.000 francuskih vojnika u cilju suzbijanja islamista koji od marta prošle godine kontrolišu sever zemlje, javila je agencija Frans pres.
Hronologija većih talačkih kriza
Posle današnjeg okončanja talačke krize u Alžiru u kojoj je poginulo najmanje 19 talaca i 29 ekstremista
- Minhen 1972. godine - Jedanaest članova izraelskog olimpijskog tima ubijeno je nakon što su ih oteli palestinski napadači na Olimpijskim igrama u Minhenu. Dva taoca su ubijena kada su pripadnici palestinske grupe "Crni septembar" upali u Olimpijsko selo, a ostalih devet je smrtno stradalo za vreme akcije oslobađanja koju je trapavo izvela nemačka policija.
- Teheran 1980. - Akcija spasavanja 53 američka taoca iz jednog bunkera u Teheranu, završena je neuspehom i smrću osam pripadnika specijalnih američkih snaga. Ta misija je već bila prekinuta zbog lošeg vremena i mehaničkih problema kada se jedan helikopter sudario sa transportnim avionom na jednom tajnom mestu u blizini iranske prestonice.
- Vako, 1993. - Oko 80 pripadnika jedne američke verske sekte, uključujući njihovog vođu Dejvida Koreša, ubili su federalni agenti kad su - posle 51 dana opsade - upali u sedište sekte u teksaškom gradu Vako pri čemu je zdanje potpuno izgorelo.
- Moskva, 2002. - Ruski specijalci upali su u pozorište u kojem su čečenski gerilci zatočili nekoliko stotina ljudi. Poginulo je oko 130 talaca. Porodice nastradalih kažu da su mnogi smrtno stradali od gasa koji je ubačen u zgradu pre upada specijalca. Ruski zvanični nisu nikada prihvatili odgovornost za žrtve.
- Beslan, 2004. - Drama talaca u južnom ruskom gradu Beslanu krvavo je završena kada su ruski komandosi upali u školu koju su zauzeli čečenski ekstremisti. Ubijeno je 330 ljudi, od kojih je oko polovina dece.