Albanci u Preševu: Hoćemo ista prava kao Srbi na Kosovu

Tanjug
U Političkoj deklaraciji, koja je pročitana na albanskom, zatraženo je od Prištine da svojim autoritetom utiče na sprečavanje, kako navode, kršenja prava Albanaca sa juga Srbije

PREŠEVO - Nekoliko hiljada Albanaca učestvovalo je danas u mirnom protestu u Preševu, koji je održan zbog uklanjanja spomenika poginulim pripadnicima Oslobodilačke vojske Preševa, Medveđe i Bujanovca.

Sa protesta je poručeno da Srbija sprovodi teror nad Albancima sa juga, što je pokazala akcijom uklanjanja spomenika.

U Političkoj deklaraciji, koja je pročitana na albanskom, zatraženo je od Prištine da svojim autoritetom utiče na sprečavanje,kako navode, kršenja prava Albanaca sa juga Srbije.

Zatraženo je poštovanje prava reciprociteta, odnosno da Albanci sa juga Srbije imaju ista prava kao Srbi sa Kosova i da budu obuhvaćeni dijalogom Beograda i Prištine.

Sa skupa je zatraženo od međunarodne zajednice da se aktivno uključi u rešavanje problema u opštinama Preševo, Bujanovac i Medveđa, da izvrši pritisak na vlasti u Srbiji da poštuju prava Albanaca i da se u procesu evropskih integracija ponašaju evropski.

Na skupu je ocenjeno da se ponovo sprovodi teror, kao za vreme Slobodana Miloševića, i zatraženo da se pripadnici žandarmerije povuku sa juga Srbije.

Zatraženo je, takođe, da se ukloni spomenik koji je u novembru prošle godine kod selau Lučane, pored Bujanovca, podignut pripadnicima vojske i policije koji su poginuli u vreme oružanih sukoba na jugu Srbije.

Pored Političke deklaracije, koju je Skupština albanskih odbornika usvojila prošle nedelje, na skupu su pročitana saopštenja ambasada SAD, Velike Britanije i OEBS, izdata povodom uklanjanja spomenika u Preševu.

Učesnici skupa nose zastava Albanije i parole u kojima se poziva nekadašnji komandant Glavnog štaba OVPMB Šefćet Musliju da se vrati.

Na kraju skupa učesnicima se obratila bivša pripadnica OVPMB Drita Osmani, koja je optužila lokalnu vlast da je prodala spomenik.

Podsetimo, premijer Ivica Dačić rekao je da nema nijednog razloga za proteste, jer je država postupila u skladu sa zakonom.

"U razgovorima sa predstavnicima međunarodne zajednice nisam naišao ni na koga ko je odobrio postavljanje spomenika. Sa druge strane, rekli su da je to unutrašnje pitanje Srbije i da sve treba da bude urađeno u skladu sa zakonom. Tako je i bilo, na jedan miran, kulturan i civilizovan način", rekao je Dačić.

Iz Prištine su upozorili da bi i pregovori u Briselu mogli biti ugroženi. Kosovska vlada je nezadovoljna uklanjanjem spomenika i ocenila je da je reč o činu koji rizikuje nastavak dijaloga Beograda i Prištine.

U Đakovici je sinoć održan protest, a jedan deo demonstranata krenuo je prema manastiru Uspenje presvete Bogorodice. Jake snage kosovske policije obezbeđivale su manastir u kojem se nalaze četiri monahinje.

Vladajuće stranke u Srbiji pozdravile su uklanjanje spornog spomenika, dok, s druge strane, britanska ambasada i OEBS žale što je spomenik uklonjen u trenutku kada je, kako kažu, kompromis bio na dohvat ruke.

Nelegalno podignuti spomenik poginulim pripadnicima terorističke OVPBM u centru Preševa, na jugu Srbije, uklonjen je juče, a akcija je protekla bez incidenata.