Na sreću, nije opasno!

Bol oko potkožnih vena, tvrdoća ispod kože gde je tromb, crvenilo, bol i otok zahvaćenog dela simptomi su bolesti

Nedavno ste vadili krv iz vene, nekoliko dana od tada primećujete da je to mesto crveno, toplije, blago otečeno i boli vas na dodir. Nemate razloga za strah - verovatno je reč o tromboflebitisu, koji će proći za nekoliko dana. Dobro je, međutim, znati da se tromboflebitis može javiti i na donjim ekstremitetima i da uzrok njegovog stvaranja mogu biti proširene vene.

Vaskularni hirurg dr Dario Jocić za Dr Kurir kaže da tromboflebitis predstavlja stvaranja tromba (ugruška) u potkožom venskom sistemu sa propratnim zapaljenskim procesom i da se najčešće javlja kod pacijenata sa proširenim venama.

- U nekim slučajevima dovoljno je da neko s proširenim venama duže stoji ili sedi i da se usled blagog udarca stvori tromboflebitis. Ovo oboljenje uglavnom se leči medikamentima, oblogama, nošenjem elastičnih čarapa, retko antibioticima, a ponekad je neophodna i operacija. Pacijent mora na operaciju kada postoje ultrazvučni znaci da postoji tromboflebitis koji se širi ka dubokom venskom sistemu. Na taj način se prekida komunikacija između površinskog i dubokog venskog sistema, koja može da uzrokuje trombozu dubokih vena - objasnio je dr Jocić.

Prema njegovim rečima, od tromboflebitisa obolevaju podjednako i muškarci i žene, ali trudnice nešto malo više zbog proširenih vena, nakupljanja vode u organizmu i hormonskih promena kroz koje prolaze.

- Važno je naglasiti da se bolest vraća. Stalni rizik od pojavljivanja tromboflebitisa imaju pacijenti sa proširenim venama. To se jedino rešava operacijom. S druge strane, ako se tromblofebitis stvori na neuobičajenom mestu, gde nema proširenih vena, onda bi trebalo da se ispita da li pacijent ima neku sklonost ka trombozama - kaže taj hirurg i dodaje da danas operacije vena nisu teške, rade se laserski.

Lečenje

Dr Dario Jocić kaže da je lečenje trombflebitisa individualno i da se uglavnom daju lekovi za sprečavanje zgrušavanja krvi.- Terapija traje u proseku 10 dana. Nekom tromb prođe za tri dana, nekom za dve do četiri nedelje. Retko se dešava da pacijenti ne reaguju na lečenje. Tada ono traje i do četiri meseca i obično je neophodna operacija - kaže on.