Bali ostrvo bogova

Ovo je jedna od najneobičnijih destinacija na svetu, koja garantuje brojna iznenađenja i vrhunsku uživanciju

Mešavina mistike, religije, zabave i egzotike.
Bali je definitivno jedna od najlepših turističkih destinacija u Aziji, pa ga godišnje poseti preko milion turista iz celog sveta. Jedno je od 17.000 ostrva koja čine Indoneziju a nalazi se između Jave i Lomboka. Najzanimljivije mesto je malo selo Kuta, koje je sedamdesetih godina prošlog veka postalo pravi turistički hit zbog peščanih plaža, belog peska, fenomenalnog zalaska sunca i sjajnog ambijenta za surfere iz čitavog sveta. Nusa Dua je na istočnoj obali, gde su smešteni hoteli koji izgledaju kao savršeno mesto za potpunu sreću.

Sve oko nas je bog

Balinežani veruju da je sve oko njih bog. Veoma su religiozni i mole se tri puta dnevno.

Na celom ostrvu imaju nekoliko hiljada hramova, a svako u svom domu ima sopstveni mali hram, mali molitvenik. Svaki dan se prinose darovi kako bi se umilostivio bog. To su pletene korpice sa cvećem, voćem, keksom, cigaretama, parama i mirišljavim štapićima, a ima ih na svakom koraku, ispred prodavnica, na ulici, tako da pažljivo morate gledati gde stajete. Te darove bogu iznose žene, ali to nikako ne smeju raditi dok imaju menstruaciju, jer se smatra da su tada prljave i nedostojne božanstva.

Čudni običaji

Na Baliju živi oko tri miliona stanovnika, a u glavnom gradu Denpasaru 250.000. San svakog od njih je da ima kuću, ali je većina vrlo siromašna, tako da veliki deo života skupljaju novac za dom i za sahranu, jer se to ovde smatra luksuzom. Imaju čudne običaje za naše pojmove, poput, recimo, rituala turpijanja zuba devojkama kad dobiju prvu menstruaciju, a muškarcima kad počnu da mutiraju.

Svako selo ima svoj zanat

Život na Baliju je organizovan po selima i farmama. Čak su i zanati tamo raspoređeni tako da postoji selo gde se samo pravi nakit, selo gde se rade duborezi, figure od drveta ili kamena...

Duborez u kamenu najviše se radi pri ukrašavanju hramova, dok su kuće potpuno drugačije dekorisane. Svaki ulaz u dvorište hrama ili kuće predstavlja granicu između unutrašnjeg i spoljašnjeg sveta, i na vratima se nalaze najinteresantnije statue.

Zakonom je zabranjeno sa ostrva odnositi figure koje su stare preko 500 godina, ali najčešće sve ono što vidite nije baš toliko staro. Možete kupiti gotovo sve, jedino je problem kako to preneti do svoje zemlje, jer su statue često teške i preko 100 kg.

Pirinač na sto načina

Hrana na Baliju deli se na običnu dnevnu i festivalsku, koja je posvećena bogovima. Bazirana je na pirinču, s dodatkom povrća i malo mesa ili ribe s najrazličitijim začinima, a ne može se odoleti ni velikom izboru tropskog voća. Kuhinje drugih naroda su zbog turista takođe zastupljene u velikoj meri.

Kad vidite kako ljudi ovde žive, gledaćete na život drugačijim očima. Upravo zato treba posetiti ovaj tropski raj - lepota je u otkrivanju tuđih posebnosti i načina života.

Zabrane na Baliju

♦ Zbog jake plime i oseke, ne plivajte izvan označenog dela.
♦ Ne dodirujte ljudima glavu, to je u hindu religiji veoma uvredljivo.
♦ Nipošto ne ulazite u hramove dok imate menstruaciju.
♦ Ne unosite niti koristite bilo koju vrstu droge, za to je predviđena smrtna kazna.
♦ Ne smete gaziti po malim darovima bogovima, kojih ima svuda po ulici.