Bivše ministre skidaju sa državnih jasli
BEOGRAD - Većina bivših ministara i poslanika koji su poslednjih meseci napustili Skupštinu uskoro, osim bez radnog mesta, ostaju i bez primanja.
Naime, velikom broju njih krajem januara ističe šestomesečno pravo da i posle napuštanja fotelja ostanu na ”državnim jaslama” i platu primaju iz budžeta.
Tako ekspremijer Mirko Cvetković krajem iduće nedelje prestaje da dobija novac iz budžeta. Iako je na nekoliko meseci premijersku fotelju zamenio poslaničkom, on nije imao pravo i na polugodišnju naknadu posle napuštanja parlamenta, jer tu nije ni bio stalno zaposlen.
On je rekao da u Srbiji nije pronašao novi angažman i da ”zasada to i ne želi”:
"Trenutno radim na jednom manjem projektu koji je vezan sa SAD, a u toku su razgovori o jednom ozbiljnijem projektu, takođe u inostranstvu", rekao je Cvetković.
Prema podacima koje smo dobili iz parlamenta, od bivših ministara-demokrata, pravo na naknadu, posle napuštanja funkcije, koriste samo Oliver Dulić (dva meseca) i Snežana Malović (šest meseci). Milan Marković, koji je Skupštinu napustio pred Novu godinu, nije podneo ovakav zahtev Administrativnom odboru.
Dulića i Malovićeve, još dvoje poslanika iskoristilo je pravo na primanja posle ostavki. To su lider LSV Nenad Čanak i Ana Sekulović iz Jedinstvene Srbije.
Poslanik demokrata Janko Radaković, koji je pre nekoliko dana podneo ostavku, u sredu je podneo zahtev da mu se isplaćuje plata još narednih šest meseci, rečeno nam je u Administrativnom odboru. Aleksandra Jerkov, koja je iz LSV prešla u DS i otišla iz Skupštine, ovakav zahtev nije podnela.
"Odbor je nedavno odobrio primanje naknade i za šestoro poslanika iz prethodnog saziva - radikala Dragana Todorovića, Ljubomira Kragovića, Tomislava Ljubenovića i Dušanke Plećić, kao i Bojana Stanojevića (DS) i Milana Dimitrijevića (DSS). Oni su se pozvali na član 43 Zakona o Skupštini koji im omogućava pomeranje roka za isplatu naknade od 75.000 dinara mesečno do odlaska u penziju", objašnjava predsednik Administrativnog odbora Zoran Babić.
U novom sazivu Skupštine, od 250 poslanika, njih 180 je u radnom odnosu i primaju punu platu od oko 110.000 dinara. Ostali ili dobijaju razliku od zarade koju ostvaruju izvan parlamenta ili platu u potpunosti primaju na drugom mestu.
S druge strane, od 20 članova kabineta Ivice Dačića, samo četiri ministra ne primaju platu u Vladi Srbije.
Socijalista Žarko Obradović i njegova koleginica iz SNS Zorana Mihajlović ”koverte” dobijaju na Univerzitetu Megatrend, gde rade kao profesori.
Prema podacima Agencije za borbu protiv korupcije, ministarka zdravlja Slavica Đukić-Dejanović, mesečna primanja ostvaruje na kragujevačkoj Klinici za psihijatriju (92.700 dinara) i kao šef katedre za psihijatriju na Medicinskom fakultetu (76.326 dinara).
Platu u vladi ne prima ni ministarka sporta Alisa Marić, koja dobija nacionalno sportsko priznanje od 87.000 dinara mesečno.