Dežer i srpski srednjoškolci debatovali o EU
BEOGRAD - Učenici sedam srednjih škola iz Srbije danas su o Evropskoj uniji razgovarali sa šefom Delegacije EU Vensanom Dežerom i ministrom prosvete Srbije Žarkom Obradovićem.
Učenike trećeg i četvrtog razreda najviše je zanimalo kakvi su uslovi studiranja u EU, koji su najtraženiji poslovi, pa i kako je Dežer počeo da radi kao diplomata.
Pre početka debate, Dežer je srednjoškolce iz Beograda, Niša, Čačka i Leskovca upoznao sa vrednostima, slobodama i principom otvorenog trižsta za koje se zalaže Evropska unija. Odnose Srbije i EU, Dežer je opisao kao ulazak u brak.
"Moramo da znamo za koga se udajemo kada ulazimo u brak. Moramo da učimo jedni o drugima i napredujemo ka našem zajedničkom cilju, a to je da Srbija postane punopravna članica Evropske unije", rekao je ambasador EU.
Dežer je ukazao na izazove koji su pred Srbijom na putu ka EU, pomenuvši reformu pravosuđa, borbu protiv kriminala i korupcije i normalizaciju odnosa sa Kosovom.
Ministar prosvete Žarko Obradović rekao je da je Srbija po svom obrazovnom sistemu već deo Evropske unije.
"Reformom obrazovnog sistema 2005. godine mi smo postali deo evropskog prostora jer smo počeli da primenjujemo jedan dokument - Bolonju, koji je postao uputstvo za primenu u 47 zemalja u Evropi", podsetio je Obradović.
Ministar prosvete je istakao da će pregovori o članstvu Srbije u EU trajati nekoliko godina i da je zbog toga važno da se mladi što bolje upoznaju sa tim procesom.
"Jednog dana ćemo se samo probuditi i bićemo članovi Evropske unije, a da toga nismo ni svesni jer ćemo uveliko primenjivati zakone i vrednosti EU", rekao je Obradović.
Povod za organizovanje debate sa srednjoškolcima bilo je četvrto izdanje priručnika "Evropski dnevnik - Mudar izbor" na srpskom jeziku. Tu publikaciju koriste srednjoškolci u zemljama EU, a Srbija je jedina zemlja van Unije u kojoj se taj priručnik izdaje. Reč je o četvrtom izdanju tog priručnika koji je Delegacija EU u Srbiji izdala u 80.000 primeraka.
Priručnik će biti besplatno podeljen srednjoškolcima u Srbiji. U njemu su dati odgovori na mnoga pitanja o funkcionisanju Evropske unije i on omogućava učenicima bolji uvid u svakodnevni život u zemaljama Unije.