Branković: Predsednik Nikolić otvara dvoranu 7. decembra

Srbija će dobiti prvu atletsku halu u istoriji

BEOGRAD - Predsednik Tomislav Nikolić otvoriće 7. decembra prvu atletsku dvoranu kod nas u istoriji, rekao je danas Tanjugu generalni sekretar Atletskog saveza Srbije Slobodan Branković.

On je naglasio da će dvorana biti predata na korišćenje dan uoči početka Prvenstva Evrope u krosu, čiji je Srbija domaćin.

"Ono što je bio san svih ljubitelja atletike kod nas, postaće stvarnost, pošto je pitanje dana kada počinje izgradnja prve namenske aletske dvorane kod nas, na prostoru Vojne akademije", rekao je Branković.

On je istakao da je završena projektno-tehnička dokumentacija dvorane i da se za dan - dva očekuje "prvi ašov".

"Inicijatori izgradnje dvorane sa nama bili su Ministarstvo omladine i sporta i Ministarstvo odbrane koje je ustupilo zemljište sa svim infrastrukturnim priključcima, a pomogla nam je i Međunarodna atletska federacija", dodao je Branković.

Generalni sekretar AŠ istakao je da će dvoranu moći da koriste i "atletičari iz regiona", što praktično znači da će se ona vrlo brzo isplatiti

"Zarađeni novac ponovo ćemo ulagati u atletiku", rekao je Branković.

On je naveo da su rezulatti koje naši atletičari postižu, naročito u poslednje vreme, pravo čudo u odnosu na činjenicu da "nemaju krov nad glavom".

"Atletika je kraljica sportova, ali je ona u Srbiji daleko od toga. Mi smo jedini koji ne samo da nemamo krov nad glavom, nego ni optimalne uslove za letnje treninge", rekao je nekadašnji šampion Evrope u dvorani na 400 metara.

On je podvukao da je "prosto neprihvatljivo" da gradovi kao što su Niš, Kruševac, Leskovac, Subotica, Šabac, Pančevo, Smederevo, Loznica i mnogi drugi nemaju atletsku stazu.

"Zamislite po ovom hladnom vremenu vaterpoliste, rukometaše, košarkaše, plivače i druge sportiste da treniraju na otvorenom, što je slučaj sa našim vrhunskim atletičarima.", rekao je Branković i naglasio da oni svojim rezultatima koje postižu u poslednje vreme svakako zavređuju bolji tretman.

"Atletika bi s obzirom na rezultate koje postiže trebalo da ima beneficiraniji tretman", rekao je Branković i dodao da je ulaganje u atletiku isto što i "ulaganje u zdravlje nacije".

Generalni sekretar AŠ je naglasio da je u poslednje tri godine napravljen znatan rezultatski pomak naših takmičara u odnosu na raniji period.

"Na Olimpijskim igrama u Pekingu 2008. imali smo deset takmicara, od kojih nijedan nije ostvario plasman u finale. Četiri godine kasnije imali smo dvoje finalista, dok je Emir Bekrić na 400 s preponama u polufinalu oborio drzavni rekord", podsetio je Branković.

On je uporedio i učinak naših atletičara na dva poslednja prvenstva Evrope.

"Dok smo na prvenstvu Evrope u Barseloni 2010. imali sedam-osam finala, prošle godine smo osvojili dve medalje - srebro Bekrića i bronzu u bacanju kugle Asmira Kolašinca", rekao je Branković.

On je podsetio da je naša reprezentacija u Helsinkiju proglašena za "najprijatnije iznenađenje" upravo zbog nesklada izmedu loših uslova i velikog potencijala naših sportista.

"Upravo to nam daje energiju da pomažemo našim atletičarima da ostvare svoje snove", poručio je Branković.

On je najavio da će i na predstojećem dvoranskom šampionatu Evrope u Geteborgu naši atletičari konkurisati za medalje.

"Očekujemo borbu za medalje, a kandidati za odličja biće naša četvorka - Kolašinac, Bekrić, Ivana Španović i Mihalj Dudaš", rekao je Branković.