Grčka prinudno mobiliše vozače gradskog prevoza
ATINA - Grčka vlada uvela je danas prinudnu mobilizaciju da bi primorala radnike gradskog saobraćaja koji osam dana štrajkuju da se vrate na posao, zapretivši otkazom onima koji se ne odazovu, javile su svetske agencije.
Sindikati koji protestuju zbog smanjenja plata odbili su povratak na posao, uprkos sinoćnom sudskom nalogu da to učine, te je ministar saobraćaja Kostis Hadžidakis saopštio da Vlada uvodi meru prinudne mobilizacije, po kojoj radnicima koji nastave štrajk, preti i kazna do pet godina zatvora.
Ovonedeljni prekid saobraćaja metroa i drugog gradskog prevoza prouzrokovao je haos širom Atine i primorao građane da na posao idu taksijem ili pešice.
"Sindikalci su odlučili da krenu putem slepe konfrontacije i usvajanja nerazumnih štrajkačkih metoda", rekao je Hadžidakis posle sastanka sa premijerom Andonisom Samarasom.
"Njihovi potezi prave probleme Atini i društvu, ali i ozbiljne finansijske teškoće gradu. Nemamo izbora nego da primenimo meru (civilne) mobilizacije", dodao je ministar.
Po zakonu o "hitnim situacijama u miru" iz 2007, neodazivanje prinudnoj mobilizaciji kažnjava se sa minimalno tri meseca, a maksimalno sa pet godina zatvora.
Zaposleni u metrou odbacili su izmenu svojih kolektivnih ugovora kao deo reforme sistema plata u javnom sektoru, i štrajkuju jer će im, po racunici sindikata, plate prosečno biti manje za 25 odsto.
Mere štednje uvedene su po zahtevu međunarodnih kreditora u zamenu za pomoć pri otplati kredita prezadužene države.
Uslovi za dobijanje međunarodne pomoći produbili su ekonomsku krizu - Grčka je u šestoj godini recesije, a stopa nezaposlenosti premašila je 26 odsto. Sindikati javnog prevoza zapretili su da će radikalizovati proteste u slučaju prinudne mobilizacije.
Janis Panagopulos, lider sindikata javnog sektora GSEE, jednog od dva najveća sindikata u Grčkoj, pozvao je Vladu da "odmah povuče" naredbu o prinudnoj mobilizaciji i optužio ju je da krši ustavna prava radnika.