BEOGRAD - Mikulaš Dzurinda, savetnik Suzane Grubješić, kaže da je ova godina odlična da se započnu pregovori s EU. Prema njegovim rečima, Srbiji predstoje dve ključne etape u evropskim integracijama. Prva je, kako kaže, da se započnu pregovori, a druga da se taj proces završi.
"Ova godina je odlična da se započnu pregovori, zahvaljujući direktnom političkom dijalogu sa Prištinom koji se održava na visokom nivou", smatra on.
Nekadašnji dugogodišnji premijer Slovačke iz vremena kada se njegova zemlja priključivala EU, i doskorašnji slovački šef diplomatije, sada specijalni savetnik potpredsednice vlade Srbije za evropske integracije Suzane Grubješić, koristi svaku priliku, od oktobra kada je započeo svoju novu funkciju, da lobira za napredak zvaničnog Beograda ka EU. Tako je bilo i ovih dana u Strazburu, gde su istovremeno boravili Dzurinda, kao poslanik Parlamentarne skupštine Saveta Evrope, i evropski komesar za proširenje Štefan File.
"Moj zadatak je da dam sve od sebe. Da podelim moje iskustvo u procesu pristupanja. Komesari traže, a zemlje nastoje da zaštite svoje interese. Pregovori znače da obe strane traže neku vrstu ravnoteže u odnosima. S druge strane, poznato je da integracije nisu cilj sam za sebe. To je način da se zemlja modernizuje", kaže Dzurinda.
Govoreći o tome s kim sve kontaktira, on kaže da posećuje srpske ministre, političare i evropske zvaničnike.
"Između ostalih, sreo sam se s Štefanom Fileom. Koristim svoje kontakte u Nemačkoj i drugim prestonicama da promovišem Srbiju s novom vladom i novom dinamikom", ističe Dzurinda.
On kaže da Srbiji predstoje dve ključne etape u evropskim integracijama.
"Prva je da se započnu pregovori, druga je da se taj proces završi. Ova godina je odlična da se započnu pregovori, zahvaljujući direktnom političkom dijalogu sa Prištinom koji se održava na visokom nivou", objašnjava Dzurinda.
Na pitanje očekuje li se od Beograda da na kraju pregovora ipak prizna Kosovo, on kaže da nijedan normalan političar u svetu ne može da pozove Srbiju da to učini.
"Pozitivan razvoj podrazumeva da se normalizuju odnosi. To je dobro za sve, i za Beograd, i za Prištinu, i za Kosovsku Mitrovicu. Prirodno je da se očekuje da se ispune politički i ekonomski kriterijumi. A normalni odnosi su deo ovih kriterijuma", zaključuje slovački diplomata.