Medijski zakoni u martu u Skupštini Srbije
BEOGRAD - Ministar kulture i informisanja Srbije Bratislav Petković izjavio je da će u martu u skupštinsku proceduru ući zakoni koji će regulisati pitanja javnosti i dozvoljne koncentracije vlasništva u medijima, stabilno finansiranje javnih televizijskih servisa i izlazak države iz medija.
Petković je u Skupštini Srbije na javnom slušanju o medijskim slobodama rekao da će država u potpunosti ispuniti sve rokove usvajanja zakona predviđene medijskom strategijom i akcionim planom.
Posle usvajanja tog zakona, kako je najavio, biće pokrenuta i javna rasprava o materijalnom položaju i poboljšanju društvenog statusa novinara.
"Mediji ne bi trebalo da budu u funkciji dezinformisanja i političke propagande, obračuna s političkim neistomišljenicima, tajkunske i neke druge samoproklamovane elite", rekao je Petković.
Po njegovim rečima, borba prituv korupcije dobiće puni smisao, ako mediji budu objektivno izveštavali o tim pojavama i borbi protiv njih.
"Naš zadatak je da zakonski ograničimo uticaj moćnika kojima objektivno informisanje nije ni na kraj pameti", istakao je Petković.
On je najavio da će država zakonskim rešenjem pomoći medijima koji dođu u tešku materijalnu situaciju, a ta pomoć biće dostupna svim pod jednakim uslovima i transparentna.
Nova vlast, kako je ocenio Petković, ne vrši uticaj na medije i po njegovim rečima je "pod oštricom medijske kritike".
"Ma koliko kritika bila beskomprimisna, vlast neće gušiti slobode medija i činiće sve da sačuva pravo na slobodno mišljenje i iskazivanje tog mišljenja", rekao je Petković.
Prema negovim rečima, nova vlast ne vrši pritisak na medije, ali su mediji i dalje izloženi finansijskom pritisku onih koji su ih kontrolisali i u prethodnom režimu.
Ministar je najavio skori početak javne debate o medijskim zakonima i rekao da očekuje da će Akcioni plan o medijskim zakonima, koji podrazumeva njihovo usvajanje do 2016. godine biti sproveden i ispoštovan, uprkos kratkim rokovima.
Za nekoliko dana, kako je rekao, počeće javna rasprava o tim tekstovima, na kojima rade medijski i pravni eksperti, predstavnici medijskih asocijacija i udruženja, jer, ističe Petković, nije lako doći do teksta koji je svima prihvatljiv, budući da su i u medijima različiti, suprotstavljeni interesi.
Ministar je naglasio da se mora naći kompromis jer svi imamo zajednički cilj, slobodu medija i novinara.
"Svesni smo da su, posebno štampani mediji, u ekonomskoj krizi, a da je porast interesovanja za elektronske medije posledica tehnološkog doba u kojem živimo. Ali, država ne može da dozvoli da štampani mediji izumru. U tome bi trebalo da pomognu i svi ostali", rekao je Petković.
Predstavnici medijskih udruženja i nezavisnih regulatornih tela su u Skupštni Srbije pozvali tu instituciju da reaguje na svaki pokušaj ugrožavanja medijskih sloboda i pravljenje spiskova "izdajničkih" pojedinaca, nevladinih organizacija i medija.
Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić smatra da su u procesu uređivanja medijske scene ključne tri stvari, povlačenje države iz vlasništva u medijima, uvođenje transparentnosti vlasničke strukture u medijima, i autointervencija samih novinara kako bi se sprečilo izveštavanje sa sadržjem govora mržnje ili nepristojne komunikacije.
Zaštitnik građana Saša Janković istakao je da je sloboda izražavanja demokratski imperativ, ali da i ona mora imati ograničenja, na primer, onda kada se iza te slobode zaklanjaju neistine ili uvrede.