Ambasador Francuske: Srbiji je prirodno mesto u EU

Za naredni korak u integracijama i dobijanje datuma pregovora sa EU, najbitnije je da konkretni rezultati političkog dijaloga između Beograda i Prištine budu "što vidljiviji", naveo je ambasador Fransoa Gzavije Denio

BEOGRAD - Srbiji je prirodno mesto u evropskoj porodici i nadam se da će se, uz pomoć Francuske, ali i svih drugih članica, uskoro pridružiti Evropskoj uniji, izjavio je francuski ambasador u Beogradu Fransoa Gzavije Denio.

On je kazao da se proces proširenja EU nastavlja, bez obzira na probleme s kojima se Evropa trenutno suočava, pre svega finansijske, i da veruje u evropsku budućnost celog regiona, uključujući Srbiju.

Ambasador Denio je rekao da je sada, za naredni korak u integracijama i dobijanje datuma pregovora sa EU, najbitnije da konkretni rezultati političkog dijaloga između Beograda i Prištine budu "što vidljiviji".

"Uslovi koje je potrebno ispuniti navedeni su u zaključcima Saveta ministara EU od 11. decembra prošle godine. Ministri su se među sobom dogovorili koje su to tačke koje su najvažnije i koje treba postići. Na bazi te liste i onoga što je sa nje ostvareno biće doneta i preporuka Evropske komisije za eventualno dodeljivanje datuma koju treba da donese Evropski savet, rekao je on.

On smatra da tempo prijema zavisi od svih 27 članica Evropske unije, ali da ponekad postoje različita mišljenja oko pojedinih pitanja.

"Ali, kroz dijalog sa našim partnerima, pre svega sa Nemačkom, formulišemo naš stav, i što je najvažnije, dolazimo do dogovora o pojedinim teškim pitanjima. Kao što je to u prošlosti bilo sa pridruživanjem Hrvatske i otvaranjem pregovora sa Crnom Gorom", kazao je on.

"Kada je reč o ovom procesu, zaista sam optimista, pogotovo kad "izmerimo" sve što je urađeno u prethodnom periodu. Srpska vlada napravila je neke veoma dobre, pozitivne korake u tom pravcu. Sada je najvažnije da se nastavi istim tempom i na istom kursu", dodao je on.

On je kao pozitivno ocenio to što je u parlamentu, "ogromnom većinom, data podrška nastavku dijaloga (Beograda i Prištine) i onome što ti pregovori mogu da donesu. I što je takođe važno, data je podrška sprovođenju dogovora koji su postignuti".

"Prvenstveno je na dvema stranama u dijalogu da nađu zajednički dogovor, koji će ići u pravcu normalizacije odnosa i boljeg života svih ljudi na Kosovu", kazao je Denio i dodao da je prednost direktnog dijaloga "u tome što se dve strane dogovaraju na licu mesta, bez posrednika, tako da je tu jasnoća potpuna".

Na pitanje o uklanjanju spomenika u Preševu, francuski ambasador je istakao da su ta dešavanja "unutrašnje pitanje Srbije, koje mora biti rešeno zakonitim sredstvima i kroz dijalog".