BEOGRAD - Odluku Dragoljuba Ojdanića, bivšeg načelnika Generalštaba Vojske Jugoslavije, da odustane od žalbe na presudu kojom je osuđen na 15 godina zatvora zbog zločina nad kosovskim Albancima 1999. godine predsednik Nacionalnog saveta za saradnju sa Haškim tribunalom Rasim Ljajić ocenio je kao lični čin.
"Za Srbiju nema praktičnih posledica te odluke, to jeste njegov lični čin. General Ojdanić se pozvao na svoje godine i svoje zdravstveno stanje", rekao je Ljajić i dodao da je iste razloge navelo i tužilaštvo Tribunala u svom odustajanju od žalbe na presudu.
Ljajić je podsetio da će Ojdanić u avgustu odslužiti dve trećine kazne i da će tako ispuniti uslove da podnese zahtev da bude pušten na slobodu.
"Činjenica da će on (Ojdanić) nakon što izdrži dve trećine kazne u avgustu verovatno podneti zahtev da bude pušten na slobodu i nema nikakvog ralzoga da se ne izađe u susret tom zahtevu jer ispunjava sve uslove", rekao je Ljajić.
On je naveo i da je pitanje koliko bi žalbeni postupak trajao da je Ojdanić ostao pri žalbi na presudu kojom je osuđen na 15 godina zatvora.
"Mogao bi da se oduži, možda i u narednu godinu, tako da ja u tome vidim jedan od razloga zašto je Ojdanić odustao od žalbe", rekao je predsednik Saveta za saradnju sa Tribunalom.
Ljajić je rekao i da ne veruje da će Ojdanićevo odustajanje od žalbe uticati na položaj preostale četvorice funkcionera i generala SRJ osuđenih za zločine na Kosovu koji su se žalili na presude.
Zajedno s Ojdanićem, zbog zločina na Kosovu 1999. Tribunal je nepravosnažno osudio tadašnjeg potpredsednika vlade SRJ Nikolu Šainovića i generale Nebojšu Pavkovića i Sretena Lukića na po 22 godine zatvora.
Generalu Vladimiru Lazareviću izrečena je zatvorska kazna od 15 godina zatvora, a Milan Milutinović, koji je bio predsednik Srbije, oslobođen je krivice. Rasprava o žalbama svih osuđenih, izuzev Ojdanića, zakazana je za mart, a naknadno će im biti izrečene pravosnažne presude.