BEOGRAD - Protokol sastanka predsednika Srbije Tomislava Nikolića i kosovske predsednice Atifete Jahjage u Briselu biće isti kao i prilikom susreta premijera Srbije Ivice Dačića i kosovskog premijera Hašima Tačija, koji su već četiri puta razgovarali u sedištu evropske administracije, saznaje se u državnom vrhu.
Taj protokol podrazumeva da će Nikolić i Jahjaga najpre imati odvojene susrete sa visokom predstavnicom EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton, a potom zajedničku radnu večeru.
Nikolić i Jahjaga će se, prema saznanjima, sastati početkom februara na i dalje nepoznatoj lokaciji u Briselu.
Iako plan samog sastanka i teme koje će biti otvorene još nisu sasvim razrađeni, zasad je izvestan jedino nesumnjiv značaj tog susreta.
U državnom vrhu Srbije ističu mogućnost da se razgovara o svim otvorenim pitanjima i temama koje su aktuelne u dijalogu Beograda i Prištine.
"Ideja je da to bude inicijalni susret i upoznavanje. Teme još nisu utvrđene, ali postoji mogućnost da se razgovara o svim otvorenim pitanjima i temama koje su aktuelne u dijalogu Beograda i Prištine", naveo je sagovornik.
Sastanak Nikolić - Jahjaga, kako je ranije objavljeno, priprema visoka predstavnica EU za početak februara.
Tačan datum sastanka još nije obelodanjen i o tome ne žele da spekulišu ni u Briselu, ni u Beogradu ni u Prištini, ali je izvor Tanjuga iz Evropske komisije, ne precizirajući teme, ni dnevni red, ranije istakao da je cilj da se ostvarivanjem kontakta na predsedničkom nivou učvrsti i intenzivira dijalog koji se trenutno vodi između dva premijera i na nivou eksperata.
I Brisel i Beograd i Priština očekuju protokolarni sastanak, sa koga će biti poslat pozitivan signal i otvoren prostor za rešavanje najtežnih pitanja na svim pregovaračkim nivoima.Poznavaoci prilika u Beogradu i Prištini slažu se u oceni da od susreta Nikoilića i Jahjage treba očekivati pre svega dalju relaksaciju odnosa, podstrek budućim razgovorima, ali i pripremu za otvaranje političkih tema koje neminovno slede.
Oni smatraju da i Nikolić i Jahjaga tim susretom potvrđuju rešenost i spremnost za nastavak dijaloga, navodeći da je uspeh sam po sebi to što će do susreta uopšte doći.
Analitičari Dušan Janjić i Fatmir Šeholi slažu se i da se Nikolić i Jahjaga neće baviti nijednom temom posebno, što, kako ističu, nije ni cilj sastanka, ali će se, dodaju, sigurno razgovarati o severu Kosova, implementaciji postignutih sporazuma, a moguće je da budu pomenuti Platforma i Rezolucija o Kosovu i Metohiji.
"Nije isključeno da se tom prilikom dogovore i neki naredni koraci, koji podrazumevaju aktivnije učešće predsednika u dijalogu", rekao je Janjić.
Prema njegovim rečima, reč je o "dobrom političkom projektu, koji je odlično osmišljen i podržan iz Vašingtona i Brisela i čiji je cilj da se preko susreta najviših političara stvori "povoljan kišobran za dijalog".
Janjić smatra da se najteža pitanja u dijalogu neće rešavati ni u dijalogu Nikolića i Jahjage ni Dačića i Tačija, već na nekoj vrsti međunarodne konferencije, na kojoj će učestvovati svi ti akteri, uključujući i Eštonovu i državnog sekretara SAD, a da će kruna te konferencije biti sporazum o normalizaciji donosa, koji kako ukazuje, ne mora ni da bude formalno potpisan.
Sastanak Nikolić-Jahjaga će, kako ukazuje Janjić, biti ozbiljno razmatran u kontekstu evrointegracija Srbije, kao element političke rešenosti da dijalog dovede do rezultata.Prištinski analitičar Fatmir Šeholi ukazuje da će suret Nikolić-Jahajaga imati više prtotokolarni karakter, ali dodaje i da će verovatno biti otvorene teme vezane za imeplementaciju dogovora.
Prema njegovom mišljenju, ovo je samo prvi u nizu sastanaka koje će imati Nikolić i Jahjaga, ali razgovori o političkom rešenju za sever Kosova neće se voditi na tom nivou.
"Te razgovore će sigurno voditi premijeri, a Jahjaga i Nikolić će se time baviti u kontekstu pitanja šta tu može da se uradi. Ono što sigurno znamo - Platforma Srbije je više za unutrašnju upotrebu i mnogo je daleko od onoga što nudi Kosovo po paketu Ahtisarija, ali to ne znači da ne moze doći do spajanja stavova u kontekstu Razvojnog fonda za sever Kosova", ocenio je Šeholi.