Svako četvrto domaćinstvo bavi se poljoprivredom
BEOGRAD - Svako četvrto domaćinstvo u Srbiji bavi se poljoprivredom, pokazali su predstavljeni rezultati popisa poljoprivrede koji je u 2012. sproveden nakon pola veka.
Direktor Republičkog zavoda za statistiku Dragan Vukmirović rekao je da na teritoriji Srbije ima ukupno 631.122 poljoprivrednih gazdinstava od kojih su 628.555 porodična, a 2.567 su pravnih lica i preduzetnika.
Prema rečima direktora RZS, prosečno porodično gazdinstvo u Srbiji koristi 4,5 hektara poljoprivrednog zemljišta, poseduje jedan traktor i gaji jedno goveče, četiri svinje, tri ovce, 26 komada živine i jedno pčelinje društvo.
Poljoprivredna gazdinstva koriste, odnosno obrađuju 3,35 miliona hektara poljoprivrednog zemljišta i poseduju 408.734 traktora, rekao je Vukmirović na konferenciji za novinare u Vladi Srbije.
Poljoprivredna gazdinstva gaje: 908.990 goveda, 3.403.288 svinja, 1.729.278 ovaca, 235.576 koza, 26.627.308 živine i 673.651 pčelinje društvo.
Vukmirović je napomenuo da je u popisu poljoprivrede koji je sproveden od 1. oktobra do 15. decembra anketirano 937.210 domaćinstava i 4.200 pravnih lica, bilo je angažovano 6.138 popisivača, a popis je rađen u skladu sa metodologijom Eurostata.
On je istakao da je odziv poljoprivrednika bio odličan, pa je 99,9 odsto stanovništva dalo tražene podatke, napominjući da su oni tajni i biće korišćeni isključivo u statističke svrhe. Konačni podaci o popisu biće poznati krajem ove i naredne godine.
Vukmirović je na kraju kazao da je sprovedeni popis poljoprivrede najteži i najveći posao do sada i "kruna njegove karijere".
Šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Vensan Dežer podsetio je da je EU podržala pripremu i sporovođenje popisa poljoprivrede u Srbiji sa sumom od devet miliona evra, a sveukupna podrška za različite statističke popise u Srbiji iznosila je ukupno 40 miliona evra.
"Ovde se radi o veoma detaljnom i sveobuhvatnom popisu koji će nam dati kompletnu sliku i puna saznanja o stanju poljoprivrede u Srbiji, broju farmi i ljudi koji se bave poljoprivredom, vrstama proizvodnje i kultura", istakao je Dežer.
Vlada, odnosno Ministarstvo poljoprivrede moći će da na osnovu tih podataka definiše sveobuhvatnu Strategiju razvoja poljoprivrede i ruralnog razvoja u Srbiji, a taj dokument će zajedno sa nedavno usvojenim Zakonom o podsticajima u poljoprivredi obezbediti jedan strateški okvir, kazao je Dežer.
Kako je dodao, taj okvir će biti važan i za poljoprivrednike i za investitore, jer će obezbediti predvidivost u sektoru poljoprivrede, bez čega se ne mogu očekivati dugoročna ulaganja.
Dežer je rekao da su pouzdani statistički podaci važni i da bi Srbija mogla da koristi finansijske instrumente u okviru zajedničke poljoprivredne politike EU nakon pristupanja Uniji, kao i predpristupnu pomoć.