Univerzitet u Prištini otima zemlju SPC

RTS
Održana i rasprava o još nezavršenoj crkvi Hrista Spasa, na kojoj su izneta različita mišljenja - da je treba srušiti, pretvoriti u "muzej patnje kosovskih Albanaca" ili ostaviti da bude bogomolja

PRIŠTINA - Prištinski univerzitet tužio je pravoslavnu crkvu Sveti Nikola u Prištini za navodnu uzurpaciju 4,27 hektara zemlje i izgradnju crkve Hrista Spasa na zemljištu Univerziteta.

Prema pisanju lista Koha ditore, državni Univerzitet "Hasan Priština" je zatražio od Opštinskog suda u Prištini, sada Osnovnog suda da mu prizna vlasništvo i da prisili Srpsku pravoslavnu crkvu da vrati univerzitetu ovo imanje koje je, tvrde na Univerzitetu, "prisvojila u vreme nasilnih mera".

"Tužitelj traži od Opštinskog suda u Prištini da potvrdi da je Univerzitet u Prištini vlasnik katastarske parcele ukupne površine od 4,2716 hektara u Prištini, uknjižene prema potvrdi o pravu na vlasništvo nad nepokretnom imovinom broj 19-1289 na ime Srpske pravoslavne crkve Sveti Nikola u Prištini", piše u tužbi predatoj sudu 14. septembra prošle godine.

Senat Univerziteta u Prištini je u septembru prošle godine održao raspravu o još nezavršenoj crkvi Hrista Spasa, na kojoj su izneta različita mišljenja, od toga da je treba srušiti ili pretvoriti u "muzej patnje kosovskih Albanaca", do predloga da se nastavi izgradnja i da ona u budućnosti služi onome čemu je bila namenjena, bude mesto gde će se ljudi moliti svom bogu.

U naučnim i univerzitetskim krugovima preovladava mišljenje da je crkva Hrista Spasa izgrađena u okviru univerzitetskog centra, u vreme, kako se tvrdi, "najžešćeg aparthejda Srbije na Kosovu".

Poslanik Ljutfi Haziri, bivši zamenik premijera i bivši ministar kulture, smatra međutim da treba nastaviti sa izgradnjom crkve i ne menjati joj namenu, jer će time, kako smatra, Albanci dobiti političke poene.
Aktuelni ministar kulture, omladine i sporta Memlji Krasnići, sa svoje strane nije hteo da komentariše sadašnje diskusije, tako što je za Kohu dotore rekao da ni objekat, niti zemljište na kojem je crkva izgrađena, nije vlasništvo ministarstva na čijem je čelu.

Direktor Instituta kulturnog nasleđe opštine Priština, Hadži Mehmetaj, međutim, smatra da crkvu treba srušiti upravo zbog vremena u kojem je izgrađena i činjenice da je to, kako tvrdi, "simbol bahatosti režima koji je sve albanske studente oterao da Prištinskog univerziteta".

Za akademika Redžepa Ferija najvažnije je da taj objekat srpske pravoslavne crkve više ne izražava verska opredeljenja. On smatra da studenti treba da budu ti koji će zahtevati da se tom objektu odredi da bude mesto za humanitarne, naučne i stručne debate.

Nedovršena Crkva Hrista Spasa u Prištini je posle sukoba 1999. godine bila meta napada, a unutrašnjost crkve je zapuštena.