Atina: Veliki skup ekstremne desnice

Rojters
Grčki političari koji su vladali zemljom prethodnih decenija, izdali su nacionalne interese i doveli narod do ponižavajućeg poraza, rekao je portparol Zlatne zore Ilijas Kasidijaris na skupu.

ATINA - Više hiljada pristalica ekstremno desne grčke stranke Zlatna zora marširalo je centrom Atine i uzvikivalo antiturske, antiameričke i antimigrantske parole.

Demonstranti, uključujući stotine motociklista, nosili su baklje, crne odore, vojne uniforme, bejzbol kape i svastike, u znak sećanja na granični incident iz 1996. godine između Turske i Grčke, u kojem su poginula tri grčka pilota helikopter i usled kojeg je zamalo izbio rat - sprečen intervencijon Amerikanaca.

Prema tvrdnjama organizatora, učesnika marša sećanja je bilo oko 30.000, dok mediji iznose vrlo različite procene - od "više od 5.000", preko "desetak hiljada", do "desetina hiljada".

Ocenjuje se da se radi o do sada najvećoj demonstraciji podrške Zlatnoj zori, nekada minornoj stranci koja je na poslednjim izborima, održanim u uslovima ogromne ekonomske krize, dobila podršku sedam odsto biračkog tela i ušla u parlament.

Demonstranti su prošli pored kancelarije premijera Grčke, te ambasada Turske i SAD. Skup, održan u noći između subote i nedelje, obezbeđivali su kordoni policije, a sve je prošlo bez indidenata.

"Osvajamo srca i duše naroda, zato što govorimo da su stvari onakve kakve jesu", rekao je portparol Zlatne zore Ilijas Kasidijaris na skupu.

Prema Kasidijarisovim rečima, grčki političari koji su vladali zemljom prethodnih decenija, "izdali su nacionalne interese" i doveli narod do "ponižavajućeg poraza".

U vreme velike napetosti između Grčke i Turske, 1996. godine, nacionalisti iz obe zemlje poboli su zastave na ostrvcima u Egejskom moju koja su bila predmet graničnog spora. Posle intervencije SAD, obe strane su se povukle, a uklanjanje zastave Grčke sa spornih ostrva među grčkim nacionalistima je ocenjivano kao sramna kapitulacija.

Zlatna zora je 2012. godine osvojila naklonost mladih i nezaposlenih birača u okolnostima razorne ekonomske krize i izuzetno strogih mera štednje, koje prezadužena Grčka mora da sprovodi kako bi dobijala pomoć međunarodnih kreditora.