Ne čekajte, idite kod doktora na vreme!
Čekate da uđete u salu i operišete mladež i sigurno vam svašta prolazi kroz glavu. Je l’ boli? Kakva je intervencija? Da li je opasno dirati mladeže, kako su nam govorile bake? Onda vam dolazi medicinska sestra s pitanjima da li ste alergični na neke lekove... i još nekim. To, naravno, pojačava strah. Šta će da mi rade tamo, pitate se. E, pa Dr Kurir je bio na jednoj takvoj operaciji. I, znate šta? Nije ništa strašno! Kratko traje. Intervencija se radi u lokalnoj anesteziji.
Pacijentkinja B. K. (39) došla je da skine dva mladeža. Jedan je na podlaktici leve ruke, a drugi ispod levog pazuha. Dok oblači sterilnu odeću za operacionu salu, priča nam da se na intervenciju kanila godinama. Rešila je da to sad završi. Nije uplašena i veruje svom doktoru.
U sali je dočekuje dr Boban Đorđević, jedan od najeminentnijih srpskih plastičnih hirurga. Dok se pacijentkinja penje na sto, on nam naglašava da je važno da svako od nas sve sumnjive promene na koži prijavi lekaru.
Ubrizgavajući anesteziju ispod mladeža i oko njega, dr Đorđević kaže B. K. da zadrži vazduh dok traje ubod.
- Je l’ boli? Mora malo da pecka.
U ruci mu je već pinceta, kojom hvata mladež. Skalpelom je isekao pet milimetara oko njega. Pacijentkinja ćuti. Mladež je već na gazi i spreman da se pošalje na patohistološki pregled.
- Rez je pet milimetra oko mladeža da bismo bili sigurni. Pre zašivanja rane, laički rečeno, zatvaramo presečene krvne sudove. To traje nekoliko sekundi. Da bi ožiljak bio što manji, konci bi trebalo da budu tanki i kvalitetni. Ovi to jesu. Na kraju sve ispiramo hidrogenom i lepimo flaster - objašnjava svoje postupke ovaj stručnjak. Isto je ponovio i s drugim mladežom pacijentkinje B. K. Ona kaže da ne oseća bol, niti joj je neugodno na stolu.
A dr Đorđević nastavlja da se 90 odsto operacija mladeža radi iz estetskih razloga, ali i zbog promena na njima.
- Naši ljudi se plaše diranja mladeža, ali maligni melanomi, najzloćudniji tumori kože, leče se isključivo hirurški, i to kada su u početnom stadijumu. Moj savet je da se sve pigmentne promene, naročito ako svrbe, bole, menjaju boju ili rastu - skinu. Uz to, sve promene na koži veće od pet milimetra u prečniku, a naročito ako nisu okrugle, treba operisati - navodi dr Đorđević.
Mladeži pacijentkinje B. K. bili su papilomatozni, koji imaju grozdastu formaciju. Oba idu na patohistološku analizu. Konci se skidaju za 12 dana. I to je sve. U operacionoj sali proveli smo 11 minuta.
Ne zaboravite
Dr Boban Đorđević savetuje:
- strah od mladeža nije bezrazložan
- pravovremeni pregled ili hirurška intervencija eliminišu mogućnost dobijanja zloćudnog tumora
- ne plašite se uklanjanja mladeža
- sunce i genetika jedini su faktori rizika za mladež
- stav da je diranje mladeža opasno demantuje savremena medicina