Naoružavanje

BiH uvezla oružje u vrednosti 2,28 miliona evra

Bezbednosne stručnjake posebno brine to što nije poznato da li je oružje kupljeno za vojsku ili su njime naoružavani civili

BANJALUKA - Bosna i Hercegovina je prošle godine uvezla oružja i municije u vrednosti 2,28 miliona evra (4,46 miliona konvertibilnih maraka), što je zabrinulo bezbednosne stručnjake, posebno što nije poznato da li je to oružje kupljeno za vojsku ili su se njime naoružavali civili.

Reč je o zvaničnom podatku Agencije za statistiku BiH.

Policijske agencije su od rata do danas organizovale brojne akcije s ciljem da se iz kuća "počiste" ilegalne ubojite naprave, podsećaju stručnjaci i dodaju da, međutim, te aktivnosti očito nisu urodili plodom.

"Kada su Oružane snage BiH u pitanju, treba da se ide na njihovo smanjenje, jer nisu ni potrebne građanima, tako da nam nije u interesu ni nabavka naoružanja za vojsku. I kada je o stanovništvu reč, definitivno imamo problem, jer dosta oružja nije uništeno ni iz vremena rata. Bilo kakvo naoružanje u BiH nije dobro", smatra član Zajedničke komisije za odbranu i bezbednost Parlamentarne skupštine BiH Staša Košarac.

On podseća da je društvo u BiH veoma podeljenje i upozorava da brojne akcije, čiji je cilj bio prikupljanje ilegalnog oružja, nisu imale očekivani uspeh.

Kada je ovaj uvoz, "težak" 4,46 miliona maraka u pitanju, on je svakako legalan, ali je, kako kaže direktor Centra za bezbednosne studije iz Sarajeva Armin Kržalić, BiH ionako zatrpana ilegalnim oružjem.

"U prilog te konstatacije idu i svakodnevni incidenti koji se dešavaju uz upotrebu ilegalnog oružja. Podaci policije pokazuju da više od 90 odsto krivičnih dela, koja su počinjena, počinjena su vatrenim ilegalnim oružjem. Stanje je dosta teško i izaziva jednu veliku opasnost za ljudsku sigurnost", ocenio je Kržalić.

S druge strane, iz policije uveravaju da su rezultati njihovih aktivnosti vidljivi. U Federalnoj upravi policije (FUP) kažu da su oduzeli, u prvih šest meseci prošle godine, oko 160 pušaka, 213 pištolja, 53 ručne bombe i brojne druge vrste oružja.

"U istom periodu, zaplenjen je i 6.001 metak", kažu u FUP-u.

Interesantno je da su, za samo pola godine (januar - jun 2012), u FBiH izdata čak 2.272 odobrenja za nabavljanje oružja i to za fizička lica.

"U prošloj godini, na području RS, oduzeto je 515 komada dugog naoružanja, 426 komada kratkog naoružanja, 285 minsko-eksplozivnih sredstava i oko 18.765 komada municije različitog kalibra", kaže službenik za odnose s javnošću direktora Policije RS Goga Davidović.

Policija RS je u istom periodu na druge načine prikupila 203 duge cevi, 245 kratkih cevi, 92 minsko-eksplozivna sredstva i 2.129 metaka.