Čačak: Čipsara pokreće proizvodnju

Fabrika će na prvom konkursu zaposliti 50 radnika, a u planu je da u junu primi još oko 80

ČAČAK - Čačanska fabrika za proizvodnju čipsa, pirea i drugih prerađevina od krompira, koja je nedavno drugi put privatizovana, raspisala je konkurs za prijem novih radnika, i planira da 18. februara počne proizvodnju, rečeno je u gradskom veću Saveza samostalnih sindikata Srbije.

Fabrika, koju Čačani popularno zovu Čipsara, na prvom konkursu zaposliće 50 radnika, a u planu je da u junu primi još oko 80.

Predsednik gradskog veća Saveza samostalnih sindikata Slobodan Jelić rekao je da očekuje da će na prvom konkursu biti zaposleno oko 35 starih radnika fabrike koji već imaju iskustva, kako bi pokretanje proizvodnje bilo što uspešnije.

Jelić je dodao da je svečano otvaranje fabrike zakazano za 18. februar, kada će biti pokrenuta i proizvodnja.

Čipsara je privatizovana 2005. godine kada ju je kupio beogradski biznismen Slaviša Purić na beogradskoj berzi, otkupivši većinu akcija te fabrike, a u stečaj je otišla pet godina kasnije zbog Purićevog duga za porez od 443 miliona dinara i dugotrajne blokade računa od 917 miliona dinara.

Oko 130 radnika koji su mesecima štrajkovali zahtevajući isplatu zaostalih dugovanja za zarade i dividende, pokretanje proizvodnje i rešavanje njihovog statusa, ostalo je bez posla krajem septembra 2010. godine. U vreme kada je privatizovana fabrika je bila najuspešnije preduzeće u Čačku, a svoje proizvode, čips, pire, flips, smoki i druge prerađevine od krompira izvozila je u sve zemlje bivše Jugoslavije.

Fabrika, koja je osnovana 1962. godine kao "PIK Čačak", čije je ime Purić promenio u Slap grupa, oduzeta mu je 2011. godine na osnovu zakona o oduzimanju imovine stečene krivičnim delom.

Fabrika je ponovo prodata u septembru 2012. godine za milion evra konzorcijumu koji čine beogradski advokat Tomislav Bajević, koji je brat bivšeg fudbalera Dušana Bajevića i biznismeni iz BiH Vlatko Barbarić iz Čitluka i Žarko Dragičević iz Gacka. Barbarić je vlasnik vinarije "Hercegovina produkt", etno-sela u Međugorju i lanca trgovina "Unionfoods", dok je Dragičević vlasnik preduzeća za projektovanje, inženjering i trgovinu "Termograding".