Teški srčani bolesnici

Hirurg iz Ženeve operiše troje mališana u Tiršovoj

afeksedios-kalangos-hirurg-tirsova.jpg
Foto: Vimeo
Hirurgu Kalangosu je ovo deseta poseta Srbiji. On od 2005. godine pomaže pri teškim operacijama i edukuje domaće kardiohirurge

BEOGRAD - U Beogradu će danas šef Kardivaskularnog centra i šef Odeljenja Kardiohirurgije pri Univerzitetskoj bolnici u Ženevi Afeksedios Kalangos operisati troje dece koja boluju od retkih i teških srčanih oboljenja.

Jedan petogodišnji dečak, koji boluje od anomalije plućnih vena, biće operisan na Univerzitetskoj dečijoj klinici u Tiršovoj ulici.

Na istoj klinici biće operisano još jedno dete koje boluje od retkog oboljenja srčanih zalisaka.
Sa istom dijagnozom kardiohirug iz Ženeve operisaće danas i dečaka u Kliničko-bolničkom centru Dedinje. Operacija srčanih zalisaka po prvi put se izvodi u Srbiji metodom koju koristi Kalangos, a koja se zasniva na upotrebi potpuno prirodnog materijala pri hiruškom zahvatu.

Hirurgu Kalangosu je ovo deseta poseta Srbiji. On od 2005. godine pomaže pri teškim operacijama i edukuje domaće kardiohirurge.

"Naša saradnja je sada prerasla u prijateljstvo i jedan od najvećih doprinosa njegovih dolaska jeste upostavljanje nove discipline - nastavak lečenja urođenih mana srca kod odraslih pacijenata", rekao je šef kardiohirurgije Dečije bolnice Slobodan Ilić.

Kalangos je, na konferenciji za novinare u bolnici u Tiršovoj, rekao da svaka država ima tri prioriteta koja mora da ostvari: obezbeđivanje dobrog zdravlja građana, edukaciju i sigurnost zdravstvenog sistema.

On je istakao da Srbiji nedostaje primena programa transplatacije u kojem hoće da učestvuje kako bi se taj program razvio. "Program transplatacije stagnira u Srbiji, a mi imamo moralnu obavezu da pognemo ljudima kojima je to jedina šansa za život.

Zemlje u Evropi, Švajcarska, na primer, ne dozvoljavaju transplataciju tuđih državljana iz više razloga i zato je važno da se taj program razvije," rekao je Kalangos.

On je rekao da dobro funkcioniše saradnja koja je nastala potpisivanjem Konvecije s Republičkim fondom za zdravstveno osiguranje na osnovu koje pacijenti na listama čekanja iz Srbije odlaze u Ženevu na operacije.

Kalangos je podsetio da je po toj Konvenciji do sada operisano 45 odraslih pacijenata sa srčanim manama.
U Tiršovoj se godišnje obavi 300 operacija srca kod dece, a prema rečima Ilića, one su vrlo uspešne, što dokazuje stopa mortaliteta koja je ispod tri odsto.