BEOGRAD - Radovi na adaptaciji Doktorove kule, koja treba da bude pretvorena u Roditeljsku kuću za decu obolelu od raka, kasne već šest meseci, a da li je uspeo drugi tender za izvođača radova znaće se u ponedeljak.
Predsednik Nacionalnog udruženja roditelja dece obolele od raka (NURDOR) Todor Mančić rekao je da su radovi na adaptaciji Doktorove kule trabalo da počnu još u avgustu prošle godine.
"Oboren je prvi tender, a drugi koji je raspisala opština Savski venac je obustavljen, jer se jedna firma žalila Komisiji za zaštitu prava ponuđača, na uslove tendera. U ponedeljak očekujemo da stigne odgovor od Komisije, da li su prihvatili ili odbili prigovor nezadovoljne firme", naglasio je Mančić.
Ukoliko Komisija odbije prigovor kao neosnovan, on naglašava da se vrlo brzo može početi sa adaptacijom prostora, jer je 12 firmi zainteresovano za ovaj posao.
"Sakupili smo 250.000 evra, što je trećina potrebnog novca za rekonstrukciju prostora i taj novac stoji na posebnom računu opštine Savski venac. Ukoliko se uskoro izabere građevinska firma koja će izvoditi radove, sa adaptacijom se može početi čim vremenski uslovi dozvole", rekao je Mančić.
Predsednik NURDOR-a napominje da imaju novac za kompletnu adaptaciju prostora, jer ovo udruženje ima dva stana i jednu kuću na Bežanijskoj kosi koje, kada dođe vreme za to, planiraju da prodaju i na taj način pokriju ostatak troškova.
Doktorovu kulu NURDOR je dobio na upotrebu od opštine Savski venac, da se u njoj napravi Roditeljska kuća koja je namenjena deci oboleloj od raka i njihovim roditeljima koji dolaze iz unutrašnjosti na terapiju, kako ne bi plaćali smeštaj.
Međutim, nije tender jedina prepreka na putu da Doktorova kula postane Roditeljska kuća, već i Klinika za psihijatrijske bolesti "Dr Laza Lazarević" koja tvrde da zgrada pripada njima.
"Sto lekara svaki dan započne svoj radni dan u Doktorovoj kuli. Tu se leče pacijenti, drže studentska predavanja, kolegijumi lekara, održavaju psihoterapije. Niko nam se nije zvanično obratio sa zahtevom da se iselimo i niti su nam rekli da je Doktorova kula data na korišćenje nekom drugom za potrebe Roditeljske kuće", rekao je direktor Klinike "Laza Lazarević" Milutin Nenadović i dodao da se u toj zgradi pacijenti leče od davne 1861. godine.
Nenadović ističe da je ovaj objekat u vlasništvu Skupštine grada, a ne opštine Savski venac, te da oni nemaju prava bilo kome da je dodeljuju i dodaje da mu nije jasno zašto čelnici ove opštine "šire dezinformacije" o tome da je dodeljena Naconalnom udruženju roditelja dece obolele od raka.
Predsednik opštine Savski venac Dušan Dinčić ranije je rekao medijima da ne planiraju da odustanu od prvobitnog plana, da su prikupili sve potrebne dozvole za adaptaciju prostora, kao i da je pravno sve jasno i da ova zgrada pripada opštini Savski venac.
On je više puta ponovio da je jedino i pravo rešenje za Roditeljsku kuću bila Doktorova kula, zbog njene blizine bolnicama i činjenice da decenijama zbog ruiniranosti nije korišćena.
Procenjuje se da u Srbiji svake godine od raka oboli od 400 do 500 dece, a čak 80 odsto ih dolazi iz unutrašnjosti, tako da dva stana u kojima se trenutno nalazi pet porodica i kuća na Bežanijskoj kosi u kojoj se nalaze tri porodice, nisu dovoljni za njihov smeštaj.