Politika

FAZ: Vučić se bori protiv onih koje ranija vlast nije smela da spomene

Nemački list navodi da je Demokratska stranka, nekadašnji partner u vladi Dačića, dostavila dokumentaciju o njegovim kontaktima sa sumnjivim ličnostima,ali da je Vučić i dalje uz premijera jer im oslabljeni šef vlade dobro dođe

BERLIN - Od pre par meseci u Srbiji "duva drugačiji vetar", kada se radi o borbi protiv korupcije, a najvažnija ličnost iza svega toga je Aleksandar Vučić, zamenik premijera koji prerasta u dominantnu političku figuru u zemlji.

Ovo piše "Frankfurter algemajne", koji ističe da je novo za Srbiju da se o borbi protiv korupcije više samo ne govori već stvarno slede konkretni koraci.

"Ranije srpski političari na vlasti nisu ni smeli da poznate oligarhe prozovu po imenu. Ukoliko Vučić stvarno iskreno bude vodio borbu protiv velike korupcije preti mu, međutim, problem u sopstvenoj vlasti", napominje FAZ.

FAZ navodi da je premijer Ivica Dačić pod sumnjom da ima kontakte sa mafijom.

"Demokratska stranka, nekadašnji partner u vladi Dačića, iz čijih redova je štampu najverovatnije dostavljena dokumentacija o njegovim kontaktima sa sumnjivim ličnostima, zahteva nove izbore. Vučić je, međutim, i dalje uz premijera, jer im oslabljeni šef vlade dobro dođe", tvrdi FAZ.

List dodaje da se u Beogradu pretpostavlja da će Dačić ostati premijer sve dok Srbija ne zaključi dijalog sa Prištinom na zadovoljstvo Brisela i za to dobije datum za otpočitanje pregovora sa EU te da bi to mogao biti jun.

"Možda će do tada Srbi znati više o tome šta je Dačić razgovarao sa nepoznatim šefom mafije, a ako se i dalje ne bude prisetio ne bi bilo nikakvo iznenađenje ako bi beogradski listovi objavljivanjem pomogli premijeru da se toga seti. Svake četiri godine političari na Balkanu daju obećanja tokom predizborne kampanje - ako su u opoziciji da će odlučno voditi borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala, a kada dođu na vlast prilagode se aktuelnom stanju - i da je tako bilo i u prvih 12 godina posle svrgavanja Slobodana Miloševića.

Trenutno, čini se, da se to menja, ukazuje nemački dnevnik, dodajući da se ono što je počelo hapšenjem nekada svemoćnog oligarha Miroslava Miškovića u decembru, od tada nastavlja.

FAZ prenosi da je posle Miškovića, krajem januara Milan Beko dobio poziv od srpske policije. Dnevnik podseća da je Beko tokom 1990-tih bio "ministar privatizacije".

Potom je pala Miloševićeva zvezda i Beko je prešao, kao većina oligarha, u DS, piše FAZ koji primećuje da je oligarsima godinama dobro išlo.

Bivši srpski predsednik Boris Tadić i nekadašnji premijer Vojislav Koštunica, ali i gotovo svi drugi izabrani vlastodršci u Srbiji, oligarhe su pustili da neometano deluju, piše list.

List kao primer navodi "bizarni" tok pojedinih privatizacija, za koje ističe da pokazuju kako su oligarsi delovali često uz isključenje državno-pravnih principa i kako su samo gomilali svoju imovinu.