Stalno ste pospani i svakim danom vam je sve teže da ustanete iz kreveta. Kad napravite samo nekoliko koraka, umorite se kao da ste pretrčali 200 metara. Ne možete da dođete do daha, a srce kao da će da vam iskoči iz grudi. A onda su se pojavili i simptomi gripa. Pomislili ste da ćete sve rešiti odgovarajućom terapijom, ali ništa nije pomoglo. Potom ste osetili i trnjenje u levoj ruci. Pomišljate na najgore! Nikada niste imali problema sa srcem, ali prisutni su svi znaci da s njim nešto nije u redu. Možda ste zaraženi koksaki virusom, zato ne mozgajte sami, već pravac kod lekara na testiranje!
Dr Kurir je istraživao šta je to koksaki virus, kako se prenosi i kakve posledice može da ima po organizam.
Prema rečima prof. dr Višeslava Hadži-Tanovića, našeg poznatog kardiologa, koksaki je bolest prljavih ruku, retko se javlja, ali može da bude veoma opasna jer napada srčani mišić i slabi ga.
- Postoje dva tipa koksaki virusa, A i B. Srce napada tip B. On izaziva oštećenje ćelija srčanog mišica, RNK gen, što uzrokuje nesposobnost mišića da se kontrahuje - širi i skuplja, a to znači da srce ne šalje dovoljnu količinu krvi u organizam. Naime, zbog prisustva virusa telo se brani i stvara antitela koja se s njim bore, a tada mogu da se aktiviraju i autoimuni procesi, koji podrazumevaju da organizam napada sopstvene ćelije. Oni mogu trajno da oštete srčani mišić, a od stepena njegovog oštećenja zavisi budućnost pacijenta. Koksaki može da bude samo prolazna epizoda s minimalnim oštećenjima i bez posledica, ali ako ošteti više od 50 odsto srčanog mišića, on popušta i ne može da snabdeva organizam kiseonikom i hranljivim materijama. Nakon najtežeg oblika napada koksakija srce se ponaša kao pihtijasta masa i ako se ne izvrši njegova transplantacija, nastaje smrt - kaže dr Hadži-Tanović.
Koksaki virus se nalazi u debelom crevu i zato je veoma važno održavati higijenu ruku. On ne može da se prenese sa obolele osobe na zdravu, putem poljupca ili polnog akta, ali može da se dobije u zaraženom bazenu ili od zaražene vode.
- Simptomi koji upozoravaju da je koksaki napao srce su zamor, ubrzan srčani rad, preskakanje srca, gušenje i oticanje nogu, ali on može da prođe i skoro nezapaženo, pa ga zato često zovu “bolest sa 10 lica”. U blažoj formi koksaki se manifestuje kao grip ili kao stomačni grip, a u težoj formi kao infarkt ili naglo popuštanje srca sa smrtnim ishodom. Kako bolest napreduje, zamor je sve veći, tako da oboleli mora da zastane i da se odmori čak i posle samo nekoliko koraka - ističe sagovornik Dr Kurira.
Ne postoji terapija za koksaki
Dr Višeslav Hadži-Tanović kaže da ne postoji posebna terapija za lečenje koksaki virusa.
- Važno je mirovati i sprovoditi kardiološke terapije protiv aritmija i popuštanja srca, kao i terapije interferonom protiv autoimunih procesa. Ali treba shvatiti da je to bolest prljavih ruku i da sve zavisi od nas. Najbolja preventiva je pranje ruku po izlasku iz toaleta i kardiološki pregled kad se posumnja na koksaki - kaže kardiolog.