Ni slutili nismo na koliki će odziv naići naša akcija obilaska domova zdravlja! Zvali ste iz svih delova zemlje. Ovog puta ekipa Dr Kurira obišla je jug Srbije.
A tamo je sve kao pre 50 godina! Uveče, pred kraj radnog vremena, u domovima zdravlja u Jablaničkom i Pčinjskom okrugu na šalterima ispred kartoteke nalazi se preko 100 knjižica. One se za sutradan raspoređuju na izabrane lekare. Kad se tim knjižicama dodaju i one koje pacijenti, od poja prvih petlova pa do početka rada lekara, predaju za taj dan, dobija se broj koji izaziva nervozu, svađu i stvara haos!
Dr Časlav Nedeljković, pomoćnik direktora za medicinska pitanja DZ Leskovac, nije iznenađen što nas vidi. Otvoreno kaže da je u skoro svim zdravstvenim ustanovama 13 opština juga Srbije poslednjih dana velika gužva.
- Kako rešiti problem kad kod izabranog lekara, u situaciji kakva je sada, želi da se pregleda 1.600 pacijenata! Mi imamo 36 zdravstvenih stanica, od toga šest u samom Leskovcu. Jedino rešenje je povećanje broja kadrova. Međutim, u sadašnjoj finansijskoj situaciji to je neizvodljivo. Znamo gde nastaje problem i trudimo se da ga na vreme rešavamo - kaže on.
A jedna od doktorki koja radi u ovom delu Srbije opisuje situaciju u Domu zdravlja gde je ona zaposlena.
- Vrlo često dođe do svađe između pacijenata koji čekaju i onih koji bi da se pregledaju preko reda. Često ovi prvi uđu u ordinaciju i “probisvete koji idu preko veze” izvuku napolje u hodnik. Atmosfera je na ivici fizičkog obračuna. Norma lekara u jednoj smeni je 35 pacijenata, a ja sam danas primila 76 ljudi. Trudimo se da pacijente ne vraćamo kući, ali je to u ovakvim situacijama skoro nemoguće - iskrena je ona.
Pacijentkinja Svetlana J. navodi da lekare ne krivi za taj haos.
- Glavni problem su medicinske sestre! One vode “kadrovsku politiku” i stvaraju nered i najveću gužvu. Uvek nekog protežiraju, a kad je najveća gužva, zatvore šalter i piju kafu! Uvode kod doktora koga hoće. Kad bi se za njih “našao komandant”, stanje u ambulantama bilo bi mnogo bolje - kaže ona. Slična situacija je i u Vranju, Surdulici, Bujanovcu, Trgovištu, Bosilegradu, Grdelici, Vučju, Lebanu, Bojniku, a poslednjih dana, čini se, najgora je u Vladičinom Hanu, gde su građani prinuđeni da dan ranije dolaze i ostavljaju knjižice. Posebne gužve su, u skoro svim mestima juga Srbije, ispred laboratorija, gde su zaposleni prinuđeni da ograničavaju broj pacijenata.
U skoro svim zdravstvenim ustanovama na jugu Srbije čine izuzetne napore da smanje gužve i omoguće građanima da svi dođu do lekara. Koliko toliko uspevaju u tome. Ukoliko se epidemija prehlada i gripa “zahukta”, situacija će, očigledno je, biti alarmantna. Zato u ovdašnjim zdravstvenim ustanovama već sada pokušavaju da iznađu rešenja.
Napisao i slikao: Aleksandar Davinić
Vladičin Han
Prema rečima načelnice opšte prakse i službe kućnog lečenja u Vladičinom Hanu dr Zore Nikolić, problem velikih gužvi rešava se zakazivanjem pregleda kod izabranog lekara.
- Gužve su strašne! Zakazivanjem pregleda smanjuju se redovi u čekaonici. Kad lekari završe sa onima koji su pregled zakazali dan ili dva ranije, onda rade s pacijentima koji su došli bez broja - navodi ona.