Fiksna proteza, da ili ne?

Nepravilan ugriz, nedostatak prostora u vilicama, nepravilan položaj zuba, razmak između njih indikacije su za protezu

Čim su vašem detetu počeli da niču stalni zubi, primetili ste da se krive i rastu gotovo jedan preko drugog. Znate da bi fiksna proteza rešila ovaj problem, ali ni sami niste sigurni da li i kada da se odlučite za nju.

Stomatolog Vuk Vilotijević objasniće čitaocima Dr Kurira prednosti fiksne proteze, način ugradnje i održavanje higijene usta nakon njenog stavljanja.

- Jedan od najvećih problema savremene stomatologije, pored karijesa, predstavlja nedostatak prostora u vilicama za stalne zube. Prema nekim procenama, u Srbiji čak tri četvrtine dece ima ovaj problem. Pored mobilnih proteza, problem rešava i fiksni ortodontski aparat, poznatiji kao fiksna proteza. Ona ispravlja nepravilan ugriz, nedostatak prostora u vilicama, nepravilan položaj zuba, razmak između njih, koji pored estetskih nedostataka predstavlja jedan od faktora rizika za nastanak karijesa, paradontalnih oboljenja, pa čak i problema u govoru - kaže Vilotijević i dodaje da su uzroci ovih ortodontskih nepravilnosti brojni.

Prema njegovim rečima, oni mogu biti nasledne prirode, ali i posledica loših navika - na primer, korišćenja cucle, sisanja prsta, tiskanja jezika.

- Fiksna proteza obično se postavlja između 12. i 13. godine. Sastoji se od bravica i metalnog luka, pri čemu se bravice posebnim lepkom fiksiraju za površinu zuba, dok luk svojom elastičnošću tokom vremena dovodi zube u pravilan položaj. Bravice mogu biti metalne ili keramičke u boji zuba i postavljaju se na spoljašnju ili unutrašnju stranu zuba. Nakon postavljanja, pacijenti se obično žale na nelagodnosti, osećaj stranog tela i bol u zubima, koji se može javiti čak i pri uzimanja meke hrane ili na dodir jezikom. Nakon fiksirane proteze, bol je moguć i najintenzivniji je u prvih sedam dana. Posle slabi i nestaje, a privikavanje traje oko mesec dana. Posle toga, pacijent prihvata protezu kao deo usne duplje, a ne kao strano telo - ističe sagovornik Dr Kurira, podsećajući da je put do savršenog osmeha dug, ali da su rezultati vredni strpljenja i uloženog truda.

Održavanje higijene

Vuk Vilotijević kaže da je jedan od osnovnih problema prilikom nošenja fiksne proteze higijena usne duplje.
- Imajući u vidu prisustvo bravica, prstenova i metalnog luka, razumljivo je da se formiraju brojna mesta u koje hrana lako upada, a teško odstranjuje. Održavanje higijene usta i zuba jeste otežano, ali ne i neizvodljivo. Postoje četkice za fiksne proteze, interdentalne četkice, kao i brojni rastvori koji će postupak učiniti jednostavnijim i efikasnijim - otkriva on.

Koliko dugo nositi fiksnu protezu

Stomatolog Vilotijević navodi da je dužina nošenja fiksne proteze strogo individualna i da zavisi od nepravilnosti zuba, vilica i ugriza, kao i od stepena njihove izraženosti.
- Starosna dob je još jedan faktor koji utiče na terapiju, pa je tako ona kraća kod mlađih osoba jer je kost manje gustine. Prema nekim istraživanjima, najviše ortodontskih nepravilnosti koriguje se fiksnom protezom za oko dve godine - kaže on.