UN O HAGU: Predsednik Nikolić prvi dobija reč

Reuters
Na adrese članica UN u utorak su otišla pisma-pozivi za učešće u diskusiji, čime je počela formalna priprema ove sednice. Nju je još u novembru inicirao predsednik GS UN Vuk Jeremić posle oslobađajuće odluke Žalbenog veća Haškog tribunala za hrvatske generale Ante Gotovinu i Mladena Markača

NJUJORK- Predsednik Srbije Tomislav Nikolić biće prvi govornik na debati u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija na temu uloge međunarodnih krivičnih tribunala u ostvarivanju pravde i pomirenja između naroda, koja je zakazana za 10. april u Njujorku.

Ukoliko se za raspravu prijavi predsedavajući predsedništva BiH Nebojša Radmanović, on će govoriti drugi, a treći će biti predsednik Ruande. Zatim slede predstavnici ostalih država članica UN i posmatrača, a prema našim informacijama interesovanje za debatu su pokazale Rusija, Kina, SAD, EU, Brazil, Južna Afrika, Kenija...

Na adrese članica UN u utorak su otišla pisma-pozivi za učešće u diskusiji, čime je počela formalna priprema ove sednice. Nju je još u novembru inicirao predsednik GS UN Vuk Jeremić posle oslobađajuće odluke Žalbenog veća Haškog tribunala za hrvatske generale Ante Gotovinu i Mladena Markača.

U pozivima se članicama UN obrazlaže tema diskusije i njen format, a posle Nirnberškog procesa, ovo će biti prvi put da se učinak međunarodnog krivičnog pravosuđa stavlja na raspravu u otvorenom formatu GS.Uvodne reči 10. aprila imaće generalni sekretar UN i predsednik GS UN.

U prepodnevnom delu govoriće predstavnici država članica UN i visoki predstavnici sudova. Poziv je upućen Međunarodnom krivičnom sudu, kao i sudovima za bivšu Jugoslaviju i Ruandu. U popodnevnom delu biće dva panela pod nazivom: ”Pravda” i ”Pomirenje”. Na njima će i publika moći da postavlja pitanja, a učesnici će biti istoričari, predstavnici udruženja žrtava, visoki bivši funkcioneri Tribunala
pripreme za javnu raspravu teku dobro.

Uloga predsednika GS, kako navodi, bila je da izabere temu i obezbedi najvišu svetsku pozornicu, kao i da ono što bude izrečeno u raspravi postane zvanični dokument UN.

- Na državama članicama je da iznesu svoje mišljenje. Mislim da će i popodnevna rasprava biti izuzetno interesantna, jer će tada biti prilika da se o radu Tribunala raspravlja sa stručne strane, kao i da se čuju mišljenja predstavnika žrtava.
Verujem da će naši napori pomoći ostvarenju onoga što smatram da treba da bude najvažniji cilj, a to je istinsko pomirenje između naroda. Ono mora biti bazirano na utvrđivanju pune istine - kaže Jeremić za Večernje novosti.

Predsednik Generalne skupštine UN ovlašćen je da po okončanju rasprave sastavi zvaničan dokument UN koji će obuhvatiti sadržaj diskusije.


Sednica se poklapa da danom osnivanja NDH: Govori Josipović

Iako je bilo pritisaka da se termin za raspravu izmeni, tako da se ne poklopi sa danom osnivanja NDH, datum je ostao nepromenjen. Hoće li Hrvatska biti za govornicom GS tog dana, još nije poznato, ali ako odluka bude da ovu zemlju predstavlja njen predsednik Ivo Josipović, i on će biti u vrhu liste govornika. Za popodnevni deo, poziv je, kako saznajemo, upućen i Gotovininom advokatu.