Stil

Geteborg urbana oaza

Legenda kaže da je kralj Gustav Drugi Adolf prstom pokazao na mesto gde se danas nalazi geteborški trg i rekao: „Ovde ćemo podići grad!“

Ovde se poštuju pravila.
Geteborg je sa svojih 600.000 stanovnika drugi grad po veličini u Švedskoj. Nalazi se blizu ušća reke Gota u kanal Skagerak, koji spaja Baltičko sa Severnim morem.

Zahvaljujući blizini morske obale, klima tamo je iznenađujuće prijatna. Leti temperatura dostiže idealnih 28-30 stepeni, a zimi dani nisu toliko hladni koliko se očekuje za klimu u Švedskoj. U Geteborgu ne znaju za saobraćajni špic ili kolaps, ne postoji gužva u prevozu, a automobilske sirene teško da čujete tokom dana. Pešaci su u pravom smislu te reči kraljevi u ovom gradu. Ako se desi da slučajno spustite nogu sa trotoara na put, bez obzira na to da li je za vas zeleno ili crveno svetlo, vozači će stati da vas puste da pređete ulicu. Sa posebnim stazama i semaforima za bicikliste u ovom gradu steći ćete utisak da ste se našli u pravom biciklističkom raju. Svi su staloženi, nasmejani i prijatni. Nema nervoze ni kada se traži mesto za parkiranje. Vozačima su na raspolaganju ogromne garaže po stambenim zgradama ili one na dva-tri sprata, tako da na ulici retko možete videti parkirano vozilo.

Sve u znaku ekologije

Kada se budete našli u ovom gradu, sve će vam na prvi pogled delovati pomalo sterilno.

Kao i cela Švedska, i Geteborg živi u znaku ekologije i ponosi se čistim vazduhom.

S obzirom na to da je grad na reci, u luci se svakodnevno može videti mnoštvo raznih brodova. Srećan put poželeće im skulptura „Mornareva žena“, jedan od simbola ovog grada. Blizu luke nalazi se Pomorski muzej, a u širem centru grada, u parkovima, društvo će vam praviti sitne životinje i pitome plovke. Meštani kažu da u gradu možete sresti i ponekog zeca, koji se neće uplašiti vašeg prisustva. Dok šetate jednom od možda najlepših pešačkih zona, čuvenom Avenijom, bićete iznenađeni prisustvom galebova koji bezbrižno lete iznad glava prolaznika, a žeđ znaju da utole u fontani sa skulpturom Posejdona na trgu Gotaplacen.

Centar Univerzum i park Liseberg

Jedan od bisera Geteborga svakako je džinovski park Slotškogsparken. U njemu se pored zoološkog vrta, ružičnjaka i nekoliko malih jezera nalazi jedna od najčuvenijih botaničkih bašti u Evropi. Ako posetite centar Univerzum, videćete pravu malu džunglu, u kojoj lete maleni kolibri, skakuću plave žabe ili se teturaju kajmani. S druge strane tunela

Univerzuma je gigantski akvarijum. Tako će pored vas plivati ajkule, električne jegulje, pirane, kornjače ili raže. Posebna atrakcija za mališane i avanturiste svakako je park Liseberg. Ovaj mali švedski Diznilend godišnje poseti više od tri miliona dece i odraslih.

Pored parka Liseberg ponosno stoje dva staklena tornja hotela „Gotija tonjers“, koje sa spoljne strane krasi panoramski lift, pa turisti sa 23. sprata mogu da posmatraju grad kao na dlanu.

Noćni život i morski specijaliteti

S obzirom da Šveđani izuzetno vode računa o zdravom životu, o čemu govori podatak da deca slatkiše jedu samo subotom (preventiva od karijesa), preporučiće vam mediteransku ishranu, a na raspolaganju su i ostale svetske kuhinje. Što se noćnog života tiče, mladi se obično uveče druže po pabovima u kojima se sviraju rok ili pop muzika, kao i na brodićima, koji malo podsećaju na beogradske splavove. U klubovima i restoranima pušenje nije dozvoljeno, kao ni prodaja alkoholnih pića maloletnicima.

Stanovnici Geteborga su izuzetno ljubazni i gostoprimljivi. Engleski govore kao maternji i uvek su raspoloženi da vam prave društvo i da vam pomognu da se snađete u njihovom gradu. Turistički vodiči i mape grada su besplatni i možete ih naći na svakom ćošku.