Đilasova imovina na vanrednoj kontroli!
BEOGRAD - Češljanje.
Nova direktorka Agencije za borbu protiv korupcije Tatjana Babić, govoreći o tome dokle je stigao postupak u vezi s Draganom Đilasom i njegovom direktorskom funkcijom u firmi u Češkoj koju nije prijavio, rekla je u intervjuu za CINS da je to vanredna kontrola, o kojoj će javnost biti obaveštena. Ona je rekla da se vodi postupak i protiv Milice Delević, bivše supruge Dragana Đilasa, koja je suvlasnik te firme. Na pitanje kako funkcioner može preneti upravljačka prava na drugo lice a da mu i dalje ostanu prava na dobit i sklapanje posla s državom, Babićeva je rekla:
- Često se dešava da funkcionerovo preduzeće ima brojne takve ugovore, a praktično nema dokaza da je na to uticao. Ono što bi Agencija ipak mogla proveriti jeste kako su sprovedeni ti postupci javnih nabavki. Da li je poštovana procedura, da li su korišćene rupe u zakonu. Tu već može biti indicija da nešto nije u redu.
Babićeva je rekla i da je u toku provera tačnosti i potpunosti podataka iz izveštaja o imovini koji je podneo premijerov savetnik Ivica Tončev.
- Postupak vanredne kontrole imovine Ivice Tončeva je u toku. Agencija svake godine pravi godišnji plan programa provere i po njemu kontroliše funkcionere. U slučaju sumnje da postoji neka nesaglasnost između stvarnog stanja i onoga što je funkcioner prijavio, a koja može nastati na osnovu raznih saznanja ili tako što nam neko nešto prijavi, pa čak i na osnovu medijskih sadržaja, mi pokrećemo postupak vanredne kontrole koji je praktično isto što i ova redovna kontrola, samo što funkcioner nije bio obuhvaćen godišnjim planom. Tražimo od funkcionera da se izjasni, obraćamo se svim organima koji nam mogu dati podatke, upoređujemo - rekla je Babićeva.
Upitana zbog čega se finkcioneru ostavlja pravo da i dalje ubira prihode, ona je rekla da je to „zato što je to pravo vlasništva koje se nikome ne može oduzeti“.
Govoreći o sastanku koji je na početku svog mandata imala s vicepremijerom Aleksandrom Vučićem, Babićeva je rekla da je to bilo u cilju uspostavljanja saradnje.
- Protekao je uspešno, u smislu da smo dobili uveravanja da ćemo imati punu podršku da radimo neometano i da će nas podržati u svemu što su naše zakonske nadležnosti, odnosno da će nas pustiti da radimo svoj posao kako treba - rekla je Babićeva.
Poslanici i gradonačelnici prvi na udaru Agencije
Na pitanje po kom principu se biraju funkcioneri koji će biti obuhvaćeni godišnjim planom kontrole, Babićeva je rekla da to procenjuje Agencija.
- Prošle godine, koliko se sećam, bili su poslanici i gradonačelnici. Uvek se nekako gleda da su to funkcioneri najvišeg prioriteta. Tako će biti i ove godine.
Nema više izvlačenja
Babićeva je rekla i da je problem to što su neki od postupaka pred Prekršajnim sudom zastareli, pošto nadležni organi nisu uspeli da lociraju funkcionera i uruče mu poziv.
- Novim izmenama predložićemo da se ta dostava smatra urednom i kada mu se dostavi na državni organ u kojem radi - rekla je ona.