Srbi pokupovali stanove u elitnom naselju kod Tivta

Portomontenegro
Zanimljivo je da je vlasnik stana površine 151 kvadrat u zgradi "Zeta" srpska građevinska kompanija "Ratko Mitrović" iz Beograda

PODGORICA - Prema evidenciji Uprave za nekretnine i podacima upisanim u list nepokretnosti Opštine Tivat, na nekadašnjem vojnom brodogradilištu "Arsenal", sada elitnom naselju "Porto Montenegro", koje je izgradio kanadski milijarder Piter Mank, Rusi su vlasnici gotovo dve trećine od ukupno 120 stanova u pet rezidencijalno-poslovnih objekata.

U spisku žitelja i vlasnika stanova nastalih u "najvećoj zapadnoj investiciji" u Crnoj Gori - Porto Montenegru, su imena desetina ruskih državljana, pišu podgoričke Vijesti.

Zanimljivo je da je vlasnik stana površine 151 kvadrat u zgradi "Zeta" srpska građevinska kompanija "Ratko Mitrović" iz Beograda.

Među klijentima iz Istočne Evrope koji imaju stanove u Porto Montenegru su i bugarski državljani, njih troje, ali i više državljana Srbije, među kojima je jedan direktor predstavništva internacionalne konsultanstke grupe za projekte u građevinarstvu.

"Igralište za super bogate" kako je zapadna štampa nazivala Porto Montenegro u proteklim godinama, u praksi se ipak pokazuje kao svojevrsno "rusko selo" u srcu Tivta, elitni kvart za bogate Ruse kao što je to i ekskluzivna moskovska četvrt Barviha u kojoj inače, žive udovica i sin Slobodana Miloševića, Mirjana Marković i Marko Milošević.

I kao što je Barviha danas vrlo živopisno stecište raznih tajkuna, bivših političara, svrgnutih diktatora i drugih "istaknutih" ličnosti kojima je zajednički imenitelj dubok džep, tako i Porto Montenegro predstavlja letovalište za šarolik i ponekad veoma interesantan skup ličnosti koje su postale vlasnici nekretnina u tom nautičkom centru. Bogati kupci stanova su, kako se navodi, razni, a među njima ima i poznatih ličnosti iz sveta biznisa, koji su povezani sa crnogorskom tranzicijom.

U Porte Montenegru stan ima Rus Oleg Muhamedšin, direktor za korporativni razvoj "Rusala" - najvećeg svetskog proizvođača aluminijuma u vlasništvu Olega Deripaske. Ruski tajkun Deripaska, čije je većinsko vlasništvo nad KAP-om "u crno zavilo" crnogorsku ekonomiju i poreske obveznike, jedan je od Mankovih partnera u projektu Porto Montenegro i često u Tivat dovodi svoju ultraluksuznu jahtu "Queen K" i njen prateći brod "Sputnik".

Mank je vlasnik stana od 362 kvadrata na četvrtom spratu u zgradi "Teuta", gde mu je komšija drugi njegov partner u Porto Montenegru, britanski finansijski magnat Natanijel Rotšild na čije ime glasi stan površine 351 kvadrat.
U istoj zgradi stan ima i britanski bankar italijanskog porekla Rikardo Orcel, koji je nakon karijere u "Bank of Amerika Merrill Lynć", prešao na mesto zamenika izvršnog direktora ruske državne banke "VTB Capital".

Garancije crnogorske vlade toj banci za kredit KAP-u od 60 miliona evra, takođe "vise" nad glavama poreskih obveznika Crne Gore koji vraćaju dugove Deripaskine kompanije u Crnoj Gori.

U interesantne žitelje Porto Montenegra spada i jedan ugledni britanski biznismen koji se bavi nekretninama i izgradnjom, kao i britanski advokat i pomorski preduzetnik, koji ima odlične poslovne kontakte širom sveta u raznim aspektima pomorskog i jahting biznisa.

Stan površine 188 kvadrata u "Teuti" ima i britanski advokat Mark Harison, vlasnik advokatske kancelarije "Harrison Solicitors" koja posluje u Srbiji i Crnoj Gori.

Harison je bio uključen u gotovo svaku veću i mnoge kontroverzne privatizacione poslove u Crnoj Gori u poslednjih desetak godina, među kojima i u dilu Pitera Manka sa Milom Đukanovićem o kupovini Arsenala, mesta na kome je izgradno naselje Porto Montenegro, za samo 3,26 miliona evra.

Harison je u tom poslu bio Mankov pravni zastupnik, a formalno je bio i prvi direktor novoosnovane kompanije "Adriatic Marinas", uspostavljene za realizaciju projekta Porto Montenegro.

Harison u tivatskoj marini drži i svoj relativno skroman 10-metarski gliser zanimljivog imena "The Full Monte" (Igra reči - "The Full Monty" - "Do gole kože" naslov britanske filmske komedije o radnicima železare koji ostaju bez posla i počinju preživljavati kao striperi, "Monte" - Crna Gora u žargonu britanskih biznismena).