Otkriva tumore

Meri se količina vazduha koju pacijent može da udahne i izdahne i koju pacijent udiše ili izbacuje iz pluća pri mirnom disanju

Dah je jedan od najvažnijih, ako ne i najvažniji, pokazatelj rada naših pluća. Da ona ne funkcionišu kako treba, najbolje će nam reći rezultati nakon merenja daha, koji prikazuju volumen i kapacitet pluća. Merenjem brzine protoka vazduha tokom uzdaha i izdaha lekari otkrivaju mnoge bolesti pluća i disajnog sistema - od onih najtežih, poput tumora, opstruktivnih bolesti pluća, astme, fibroze, emfizema pa sve do bronhitisa.

- Spirometrija je metoda kojom se ispituju plućni kapaciteti ili metoda kojom se mere količine vazduha koje pacijent može udahnuti pri maksimalnom udahu, količine vazduha koje pacijent izdahne iz pluća u prvoj sekundi, kada intenzivno izbacuje vazduh iz pluća, ali i količine vazduha koje pacijent udiše ili izbacuje iz pluća pri mirnom disanju - objašnjava za Dr Kurir dr Tatjana Radosavljević, pulmolog. Ona kaže da je ovaj metod merenja plućne funkcije povezan s kompjuterskim programima, koji automatski računaju sve brojčane vrednosti.

- Podaci se dobijaju u obliku spirometrijske krivulje ili krivulje u koordinatnom sistemu. Ova krivulja se naziva “protok - volumen”, a iz njenog oblika mogu se prepoznati bolesti poput plućnog emfizema ili se može posumnjati na tumorske promene u glavnoj disajnoj cevi. Krivulja može pokazati i podatke o bolesti takozvanih malih disajnih puteva, što je rani znak za kasnije teške forme hronične opstruktivne bolesti pluća - kaže naša sagovornica.

Merenje daha radi se u okviru sistematskih pregleda, kao metod za rano otkrivanje nekih bolesti, u okviru pripreme za operaciju i opštu anesteziju i kod simptoma kao što je kašalj, gušenje, zamaranje.

- Spirometrija, uz pregled slušalicama i snimanje pluća, predstavlja neophodan deo pulmološkog pregleda. Predstavlja neinvazivnu i bezbednu metodu ispitivanja, ali prilikom njenog izvođenja neophodna je saradnja pacijenata s lekarom - navodi dr Radosavljević.

Spirometrijski parametri:

- vitalni kapacitet - količina vazduha pri dubokom udahu
- FEV 1 - količina izdahnutog vazduha pri jakom i brzom disanju u prvoj sekundi
- njihov odnos


Vrste spirometara:

- relativno veliki spirometri sa zvonom ili cilindrom
- elektronski spirometri koji stoje na stolu
- manji uređaji koji se drže u ruci