Seljaci, protiv aflatoksina borite se zeolitom!
BEOGRAD - Pronašli rešenje?
Uprava za veterinu Ministarstva poljoprivrede Srbije poslala je zvanično saopštenje veterinarima u kome im je saopštila da je nivo aflatoksina M1 u mleku iznad dozvoljene granice, a veterinarima je dato i uputstvo da se gazdinstvima preporuči da se u ishrani koristi mineral zeolit. On se kao ekološki preparat koristi u poljoprivredi, stočarstvu, živinarstvu, farmaciji i medicini za detoksikaciju organizma i prevenciju raznih problema koji mogu nastati usled nepravilne ishrane ili usled poremećaja metabolizma.
- Usled pojave aflatoksina M1 u mleku iznad dozvoljenih granica, molim vas da u toku aktivnog nadzora na gazdinstvima date preporuku da se hrana koja je plesnjiva izbaci iz upotrebe i da se uvede u ishranu zdrav kukuruz, silaža - piše u dopisu poslatom Emini Milikari, šefici veterinarske inspekcije Sremskog okruga.
Uprava za veterinu predložila je upotrebu minerala zeolit jer, kako su naveli, njegova specifična struktura kristalne rešetke omogućava da poput mineralnog sunđera skuplja sve otrove u organizmu, vezuje ih za sebe i u fekalijama izbacuje napolje, ne ostavljajući za sobom nikakve hemijske zaostatke.
Inače, Ministar poljoprivrede Goran Knežević izjavio je juče da on nije odgovoran za povećan nivo aflatoksina u mleku i da je njegovo ministarstvo na vreme preduzelo odgovarajuće mere da zaštiti zdravlje građana.
- Podneću izveštaj o radu premijeru Srbije Ivici Dačiću i predsedniku moje stranke (SNS) Aleksandru Vučiću - kazao je ministar navodeći da će se povinovati njihovoj proceni da li je bio odgovoran.
(D. T.)
Bez proizvodnje mleka na 12 farmi
Načelnica veterinarske inspekcije Sanja Čelebićanin izjavila je da je Veterinarska inspekcija zabranila proizvodnju mleka na 12 farmi zbog povišenog nivoa aflatoksina u mleku.
- Očekujem da će za nekoliko dana blokirane farme imati čistu situaciju - mleko neće morati da se uništi, već će ići do mlekara - kaže Čelebićanin i dodaje da mleko mora da se uništi na neškodljiv način, i to na malim farmama bacanjem na đubrište, a mleko s velikih farmi u kafilerijama se pretvara u mleko u prahu i spaljuje.