SPC i vernici slave svetog Simeona Mirotočivog
BEOGRAD - Srpska pravoslavna crkva i crkve koje se pridržavaju Julijanskog kalendara obeležavaju Dan Svetog Simeona Mirotočivog, odnosno Stefana Nemanje, osnivača srpske dinastije Nemanjića, koji je umro na današnji dan 1200. godine.
Stefan Nemanja rođen je u okolini današnje Podgorice 1114. godine, a vladao je istočnim srpskim zemljama.
Tadašnju srpsku državu uspeo je da proširi, aktivno se borio protiv bogumila i smatra se jednim od rodonačelnika srpske pravoslavne crkve jer je pravoslavlje, po vizantijskom modelu, uspostavio kao državnu religiju.
"On je bio jedan od najznačajnijih ličnosti svoga doba u ovom regionu. Doba koje je inače obeležilo rivalstvo vizantijskog cara sa jedne strane i nemačkog cara sa druge strane", kaže Srđan Pirivatrić iz Vizantološkog instituta SANU u Beogradu.
Četiri godine pre smrti - 1196. godine, odrekao se prestola u korist svog sina Stefana i već sutradan se zamonašio. Kao monah prvo je otišao u manastir Vatopedi na Svetoj gori.
"On je koren srpskog naroda i fizički i duhovni. On je pokazao da se može uspeti u teškim vremenima i dao je primer kako se to čini. Uspeo je tako što je sebe potpuno dao srpskom narodu", ističe Atanasije Rakita, episkop hvostanski.
Stefan Nemanja umro je u srpskom manastiru Hilandar, koji je osnovao zajedno sa svojim sinom Rastkom - monahom Savom.
Sava je preneo njegove posmrtne ostatke 1208. godine u Rašku, da bi nad njima izmirio svoju stariju braću Stefana i Vukana koji su se borili za vlast.
"Kada govorimo o Stefanu Nemanji mislimo na bogonadahnutog vladara, na državnika, ratnika, na ktitora, međutim, treba se setiti njega i njegove braće kao ljudi od kulture, kao čuvara jezika. Nemanjin brat Miroslav dao je da se napiše naš najstariji i najvredniji spomenik jezički i pisani Miroslavljevo jevanđelje. Nemanja je takođe veliku pažnju poklanjao čuvanju jezika", kaže Srđan Pirivatrić.
Njegove mošti su tada položene u njegovu zadužbinu Studenicu, u kojoj se i danas nalaze.
Pretpostavlja se da nema srpske crkve u kojoj nije prikazan njegov lik a posvećena mu je i kapela u rezidenciji srpskog patrijarha u Beogradu.