BEOGRAD - Sramno!
Mesečna šteta zbog problema sa aflatoksinom u mleku je 50 miliona evra, izjavio je juče Željko Brozović, sekretar Udruženja za poljoprivredu Privredne komore Srbije (PKS).
On je na okruglom stolu o šteti prouzrokovanoj ovom aferom u PKS rekao da će najviše biti oštećeni domaći proizvođači stočne hrane, mleka i mlečnih proizvoda.
Međutim, možda je mnogo opasnije lažno zastrašivanje naroda o ogromnoj štetnosti aflatoksina. Da je priča prenaduvana, potvrdio je toksikolog Dragan Joksović, koji kaže da je potrebno popiti 12.000 litara mleka odjednom da bi neko imao akutnu toksičnost.
- Nikome se ništa neće dogoditi ako je popio mleko, čak i tako naznačeno, problem je hronične toksičnosti - dodaje Joksović.
On je rekao da mora da otkloni neke protivurečnosti koje su se pojavile u javnosti i objasnio da bi, da je kojim slučajem koncentracija 200 puta viša, što se pojavilo kao informacija, „bilo mrtvih na ulici“.
Goran Knežević, ministar poljoprivrede, izjavio je da je odluka o desetostrukom podizanju granice aflatoksina u mleku iznuđena kako bi se spasla poljoprivreda i najavio da će o odgovornosti za nastanak tog problema danas razgovarati sa Aleksandrom Vučićem, potpredsednikom Vlade i predsednikom SNS.
- Nismo mi ni dovoljno pametni ni glupi da bacimo 300.000 do 400.000 litara mleka koje je ispravno. U dve trećine sveta su standardi o aflatoksinu u mleku isti kao što će sada biti u Srbiji - rekao je on.
Određeni lobiji, po njegovim rečima, pokušali su da unište domaću poljoprivredu, zbog čega će neko morati da odgovara.
- Danas ću razgovarati s Vučićem o merama za preuzimanje odgovornosti. To podrazumeva i ostavke, uključujući i moju ako se dokaže da sam odgovoran - istakao je on.
Lobiji uništavaju poljoprivredu
Na skupu u PKS moglo se čuti i da su u čitavu priču prste umešali određeni lobiji radi preuzimanja tržišta, kao i da ova trenutna dešavanja mogu ugroziti položaj Srbije u regionu CEFTA, jer postoji mogućnost da proizvođači iz ostalih zemalja zauzmu srpsku tržišnu poziciju kada je reč o, na primer, izvozu stočne hrane.
Stručnjaci koji su učestvovali na okruglom stolu u PKS saglasili su se da je mleko u Srbiji zdravo i bezbedno za upotrebu i da nije bilo potrebno podizati toliku prašinu oko prisustva aflatoksina.
Stigli rezultati iz Nemačke: Aflatoksin je u granicama!
Analize uzoraka mleka koje je Vlada Vojvodine poslala u dve laboratorije u Nemačkoj, MUVA Kempten i Milhprufring, potvrdile su da je nivo aflatoksina u mleku pet puta niži od granice, koja od pre dva dana iznosi 0,5 mikrograma po kilogramu.
- Utvrđeno je da u kontrolisanom mleku ima od 0,11 do 0,12 mikrograma po kilogramu aflatoksina - rekao je pokrajinski sekretar za međuregionalnu saradnju Branislav Bugarski.