Kukuruz iz Srbije (ni)je zaražen?!

Za 10.000 tona sumnjive žitarice prvo saopšteno da je uvezena iz naše zemlje, a posle da možda i nije

BERLIN - Nameštaljka?!
Nemački list Bild objavio je juče da otkriveni zatrovani kukuruz za stočnu hranu, za koji je prvo saopšteno da je iz Srbije, možda i ne vodi poreklo iz naše zemlje.

Nemački Špigl je prvo objavio da je u Donjoj Saksoniji otkriveno najmanje 10.000 tona kukuruza zaraženog aflatoksinom, a uvezenog iz Srbije. Malo kasnije list je objavio:
- Pretpostavljam da je oblast Dunava pogodna za gajenje kukuruza i da je možda s tog podneblja - rekao je Udo Pašedag, sekretar u pokrajinskom Ministarstvu poljoprivrede.

On je rekao da su poreklo i tačni putevi transporta nejasni, kao i da je pitanje gde je kukuruz počeo da dobija gljivice plesni.
U Nemačku je ukupno uvezeno 45.000 tona, 25.000 je u skladištu u Bremenu, a još 10.000 je povučeno iz prometa.
Ministarstvo za poljoprivredu u Hanoveru je saopštilo da zbog pojave aflatoksina nema opasnosti za stanovništvo i da će pojačano proveravati da li je ta supstanca dospela u mleko, mada zasad nije utvrđeno da nivo aflatoksina prelazi dozvoljene granice.

Dozvoljena količina aflatoksina B1 iznosi 0,02 mikrograma po kilogramu, a u isporuci iz Srbije bilo je 0,204 mikrograma.

Moto: Jeftinije je bolje

Bild prenosi da je novoizabrani pokrajinski ministar poljoprivrede Donje Saksonije Kristijan Majer tek pre dva dana saznao da je uvezeni kukuruz napadnut tim gljivicama, dok Zidojče cajtung zaključuje da ovaj incident još jednom ukazuje na opasnost do koje dovodi pritisak da se i u poljoprivredi ostvari što jeftinija proizvodnja, pod motom „što jeftinije, to bolje“. Inače, kukuruz je prerađen u stočnu hranu za svinje, goveda i živinu i njime je snabdeven veliki broj stočnih farmi u nekoliko nemačkih pokrajina, a zagađena stočna hrana se sada povlači iz upotrebe.