Srbija i Hrvatska svesne da moraju da povuku tužbe!

Print Screen
Advokat Anto Nobilo veruje da su obe strane svesne da moraju povući te tužbe, da suđenje neće doneti korist nijednoj strani, ali ne znaju u političkom smislu kako da izađu iz te situacije

BEOGRAD - Oslobađajuće presude Haškog tribunala koje su u poslednjih nekoliko meseci izrečene srpskim i hrvatskim generalima - stavile su i pravnu tačku na to da optuženi nisu počinili i podstrekivali genocid tokom rata 90-ih.

Ipak, obe zemlje tvrde da je narod planirano uništavan i to pokušavaju da dokažu pred Međunarodnim sudom pravde. Da li oslobađajuće presude otvaraju put vansudskom poravnanju?

Haški tribunal je presudio da hrvatski generali Ante Gotovina i Mladen Markač nisu odgovorni za granatiranje Knina i etničko čišćenje kninskih Srba, a general Momčilo Perišić kao načelnik generalštaba JNA nije pomagao vojske Republike Srpske i Republike Srpske Krajine tokom rata.

Te presude, po oceni stručnjaka, neće uticati na odluke Međunarodnog suda pravde po tužbi Hrvatske i protivtužbi Srbije.

"Što se tiče postupka pred MSP to nije toliko dramatično zato što je nadležnost ograničena na genocid, a ni general Perišić ni Gotovina nisu bili ni optuženi ni osuđeni za genocid. Prema tome ta lestvica je izuzetno visoka i do sad je bilo moje uverenje da ni tužba ni protivtužba ne dostižu tu visinu", naveo profesor međunarodnog prava Tibor Varadi.

Bivši pravni zastupnik Srbije pred međunarodnim sudom smatra i da je najznačajnije to što je u presudi generalu Perišiću jasno opisana uloga Vojske Jugoslavije u ratovima devedesetih.

"U presudi drugostepenoj za generala Perišića je na drugi način kvalifikovano učešće JNA u odnosu na vojsku Republike Srpske, odnsono vojsku Republike Srpske Krajine i još više se odvaja odgovornost vojske Jugoslavije danas Srbije od onoga što se događalo, što je činjeno u sukobu sa vojskom Republike Srpske i Republike Srpske Krajine", rekao je Varadi.

Da je odavno jasno da je pravno nemoguće dokazati genocid, kao i da presude u Hagu neće imati direktnog uticaja na postupak pred Međunarodnim sudom smatraju i u Zagrebu.

Advokat Anto Nobilo veruje da su obe strane svesne da moraju povući te tužbe, da suđenje neće doneti korist nijednoj strani, ali ne znaju u političkom smislu kako da izađu iz te situacije.

Odnsno, kako je rekao, verovatno čekaju neko značajno poboljšanje odnosa između Hrvatske i Srbije pa da se u svetlu toga i povuku tužbe.

Sagovornici se slažu da su oslobađajuće presude svakako otvorile put političkom raspletu pravnog spora. Do jeseni bi trebalo sve da bude jasno - ili će vansudski biti odlučeno o povlačenju tužbi ili će se u februaru 2014. ukrstiti pravni argumenti Srbije i Hrvatske.