BEOGRAD - Vojska Srbije uskoro šalje specijalce u vojnu operaciju pomorskih snaga EU u Somaliji, poznatijoj kao operacija „Atalanta”.
Reč je o dva tima od po 12 ljudi iz sastava Specijalne brigade VS koji će se posle obuke, koja uskoro počinje u Lorijenu u Francuskoj i koja će se nastaviti u Grčkoj, ukrcati na brodove u Indijskom okeanu. Njihov zadatak biće da od piratskih napada zaštite brodove Svetskog programa za hranu pod pokroviteljstvom UN.
Ovo je važan trenutak za Vojsku Srbije jer do sada je u misije EU slala medicinsko osoblje i oficire na brodskim dužnostima, a sada se uzima učešće u jednom, praktično, borbenom delu misije. Pred ovim specijalcima je moguć susret sa piratima, a njihov zadatak, između ostalog, biće i da čamcem dođu do njihovih plovila i i da ih razoružaju.
"Članstvo u EU je strateški cilj Srbije, a VS svoj doprinos daje učešćem u operacijama EU za upravljanje krizama. Potpisivanjem okvirnog sporazuma o učešću Srbije u operacijama EU, Srbija je prihvatila mogućnost da učestvuje u misijama. Važno je istaći da ovaj sporazum ne prejudicira učešće u bilo kojoj pojedinačnoj misiji već da predstavlja okvir, pri čemu Srbija ne mora da prihvati učešće ako tako odluči. Odluke o svim angažovanjima VS u multinacionalnim operacijama donose se u institucijama Srbije. Parlament donosi odluku, kao što je odobreno i angažovanje u operaciji „Atalanta”", objašnjava pukovnik mr Milivoje Pajović, načelnik Centra za mirovne operacije Vojske Srbije.
Prvo angažovanje u misijama EU bilo je u oktobru i novembru 2011. godine kada su dvojica oficira boravila na francuskom brodu „F-730 Floreal” u Indijskom okeanu, što je zapravo bila obuka i procena mogućnosti za angažovanje VS u operaciji „Atalanta”.
Od aprila do avgusta prošle godine na francuskom komandnom brodu „Marna” boravio je major VS Vladan Stanić, a posle njega dvojica pripadnika VS angažovana su na italijanskom brodu „San Đusto” kao članovi medicinskog tima.
Pre desetak dana major Nikola Otašević priključio se komandi operacije „Atalanta”, koja se nalazi u Nortvudu u Velikoj Britaniji. On je na dužnostima oficira za civilno-vojnu saradnju, što podrazumeva kako rad u komandi misije tako i angažovanje na terenu u zoni operacije u Somaliji.
"Istovremeno, aktivni smo i u misiji EUTM Somalija u Ugandi. Evropska unija u Ugandi obučava somalske snage bezbednosti, kako bi se u Somaliji postepeno izgradila efikasna država. U Ugandi je trenutno šef sanitetske službe u komandi misije pukovnik dr Nebojša Đenić, a pre njega tu dužnost je obavljao pukovnik dr Slaviša Ćirić. Za obojicu su iz štaba misije tražili produženje boravka, što govori o ugledu koji su zbog profesionalnog pristupa stekli među kolegama iz misije. U planu je da u Ugandi imamo pet članova medicinskog tima, koji bi trebalo da pomognu osnivanje bolnice u Kampali za potrebe somalskih snaga", kaže pukovnik Pajović.
Učešće u misijama EU finansiraju Srbija, odnosno zemlja koja šalje osoblje, i EU. Na nacionalnom nivou finansiraju se plate i manji deo troškova, a sva ostala sredstva neophodna pri svakodnevnom radu u misijama snosi EU.
Istovremeno sa misijama EU, VS nastavlja angažman i u mirovnim misijama UN. U ovom segmentu posebno je značajna misija UNIFIL u Libanu, gde su trenutno angažovani pešadijski vod i nekoliko štabnih oficira, a u novembru nivo angažovanja sa voda biće podignut na rang čete – ukupno 160 ljudi.
U okviru ove jedinice biće tri pešadijska i jedan logistički vod, a u Liban će se poslati i borbena vozila „VPB M86A”, terenska vozila „puh” i kamioni „TAM 150”.
Inače, svaka zemlja koja učestvuje u misijama EU i UN ima i „stendbaj” snage, odnosno timove u pripravnosti. Srbija tako u rezervi ima sanitetske i hirurške timove, vojne posmatrače i štabne oficire.