DAČIĆ: Srbiji preti isključenje iz takmičenja UEFA

Premijer Srbije je poručio da će država učini sve da ne dođe do izbacivanja srpskih klubova i selekcija

BEOGRAD - Srbija će za šest meseci, ukoliko ne učini napredak u suzbijanju huliganstva na sportskim takmičenjima, biti suočena sa mogućnošću da UEFA njene fudbalske klubove i reprezentaciju isključi iz takmičenja koja organizuje, saopšteno je posle sastanka predsednika Vlade Srbije Ivice Dačića i predstavnika te organizacije.

Dačić je, posle sastanka sa članom Izvršnog odbora UEF-e Grigorijem Surkisom, kome su prisustvovali i predstavnici ministarstava i državnih organa koji imaju nadležnosti u borbi protiv nasilja u sportu, poručio da će država učiniti sve kako bi bila izbegnuta blokada srpskih klubova na međunarodnim takmičenjima.

Prema mapi puta koju je Srbiji dostavila UEFA kao predlog plana za rešavanje problema, Srbija bi trebalo da formira radnu grupu, što će možda biti učinjeno već na sledećoj sednici vlade, a od tog trenutka će početi da teče šestomesečni rok nakon kojeg će se UEFA izjasniti o tome da li je bilo napretka u borbi protiv huliganizma u sportu.

Kako je objasnio Dačić, radna grupa, u kojoj će biti predstavnici više državnih institucija i organa, treba da do maja napravi strategiju za suzbijanje nasilja u sportu i akcioni plan o njenom sprovođenju.

Za formiranje te radne grupe zadužen je generalni sekretar vlade Veljko Odalović, a u njoj će, između ostalih, biti zastupljeni predstavnici ministarstava sporta i prosvete, policije, Bezbednosno-informativne agencije i Vrhovnog kasacionog suda.

"Uradićemo sve da problem huliganstva i nasilja ne bude razlog za izbacivanje iz takmičenja, a na klubovima i Fudbalskom savezu je da imaju dobre rezultate da ne ispadne da je bilo bolje da su izostali nego što su učestvovali, dakle obaveze su obostrane", istakao je Dačić.

Prema njegovim rečima, u predstojećem periodu biće analizirano i da li je celishodno i u skladu s međunarodnim iskustvima formirati posebna odeljenja sudova i tužilaštava koja bi se bavila procesuiranjem nasilnika.

Član Izvršnog odbora UEFA-e Grigorij Surkis istakao je, posle sastanka, da je Srbija izvanredna sportska zemlja, ali da ima evidentan problem nedozvoljivog nivoa nasilja i surovosti u sportskim arenama i ponašanja srpskih navijača van zemlje.

Ističući da nije došao u Srbiju da preti, već da konstatuje faktičko stanje, Surkis je objasnio da je UEFA spremna da pomogne Srbiji, onako kako je pomagala i drugim državama koje su imale sličan problem, pa su ga uspešno rešile.

"Govorimo o kulturi, vaspitanju i preventivnm merama, ali nikako o surovosti. Moramo biti čvrsti ali ne posezati za surovošću kojoj pribegavaju huligani", poručio j Surkis.

Rekavši da odlazi iz Srbije sa optimizmom, on je najavio da će ovog meseca Beograd i Zagreb posetiti delegacja UEFA-e koja će razgovarati s nadležnim institucijama kako bi predstojeća utakmica fudbalskih reprezentacija Srbije i Hrvatske prošla bez problema.

On je rekao i da je u UEFA-i sa odušeljenjem primljena vest o inicijatvi Fudbalskog saveza Srbije za izgradnju novog nacionalnog stadiona i da će, ukoliko taj objekat zaista bude izgrađen, Srbija moći da se kandiduje za domaćina zaršnice Evropskog prvenstva 2020. godine.

"Sada razrađujemo format šampionata Evro 2020. i mislim da će, ako taj stadion bude sagrađen i ako savladamo prepreku koju prave vandali, vaša prijava na tenderu biti uzeta u obzir i da ćete biti u mogućnosti da tražite da budete domaćin šampionata 2020. godine", kazao je Surkis.