TEŠKA STIPSA: Đilas ne da stanove da spase DS!
BEOGRAD - Zmija u džepu!
Zamenik predsednika DS Bojan Pajtić predložio je stranačkim kolegama da svoju privatnu imovinu polože kao garanciju Razvojnoj banci Vojvodine da bi im deblokirala račune uz odobren reprogram kredita od 3,2 miliona evra, koji su uzeli za troškove izborne kampanje, ali se tom rešenju za spas partije od stečaja jedini usprotivio lider demokrata Dragan Đilas, koji odbija da založi svoje nekretnine, saznaje Kurir.
- Pajtić je rekao da stranka mora hitno da nađe rešenje za finansijske probleme. Kao mogući izlaz iz krize predložio je da partijski funkcioneri svojom imovinom - stanovima, kućama - garantuju otplatu duga. Đilas je, međutim, rekao da njemu ne pada na pamet da založi svoje nekretnine - priča za Kurir visokopozicionirani funkcioner DS.
Naš sagovornik kaže da je takav stav Đilasa, koji kao lider treba da bude primer u DS, izazvao revolt kod demokrata, koji su ipak rešili da podrže Pajtićevo rešenje i stave svoje nekretnine pod hipoteku.
Demokrate su kod RBV juna prošle godine uzele kredit od 360 miliona dinara za troškove kampanje, sa kamatom 18,16 odsto godišnje i rokom otplate od šest meseci, ali bez sredstva obezbeđenja, što je privilegija, jer svaka banka za najmanji zajam firmi ili građaninu traži garanciju. Pošto uprkos povoljnim uslovima dug nije vraćen (DS je vratio tek oko 22,8 miliona dinara plus kamate), demokratama su od 4. marta blokirani svi računi u svim bankama jer je RB pokrenula postupak prinudne naplate 335,4 miliona dinara.
DS ima još oko mesec dana da položi garanciju RVB za reprogram kredita da ne bi otišla u stečaj. Procena je da im je za to potrebno pedesetak stanova površine 50-60 kvadrata.
Đilasove nekretnine od dva miliona evra
Dupleks - Ulica patrijarha Varnave 270 m 2 700.000 €
Trosoban stan u Mileševskoj ulici 90 m 2
Vila na Senjaku 193 m 2 1.000.000 €
RBV: Potraživanja uskoro naplaćujemo
U RBV očekuju, kako kažu, da sva svoja potraživanja naplate iz postupka prinudne naplate, koji je pokrenut blokadom računa DS.
- Prinudna naplata sprovodi se na osnovu većeg broja zakonskih propisa, među kojima su najznačajniji zakoni o platnom prometu, o izvršnom postupku, o stečaju, o menici, kao i na osnovu podzakonskih akata - odluka, uputstava i instrukcija guvernera NBS. S tim u vezi, u ovom trenutku nije zahvalno davati bilo kakve prognoze o nekim budućim koracima, pošto su očekivanja da sva potraživanja budu i naplaćena u najskorije vreme - navode u RBV.