Sudanska policija traga za čovekom koji je ubio Podgoričana Antona Stanaja (42), osuđenog na šest i po godina zatvora u Srbiji zbog šverca cigareta. Ubica je, kako se sumnja, Albanac iz Gnjilana i Stanajev pouzdani poslovni partner, a veruje se da je motiv likvidacije dug koji on nije mogao da vrati.
Dogovoren sastanak
- Anton je tog dana imao dogovoren sastanak s ubicom u jednom sudanskom hotelu, u kom je bilo predstavništvo njegove firme. Napadač se, kako su posle ispričali očevici, uredno javio Stanajevoj sekretarici, a potom naizgled opušteno ušetao u njegovu kancelariju. Stanaj je pružio ruku da se pozdravi kad je ubica iz opasača potegao pištolj i izrešetao ga - kaže naš izvor.
Ubica je pre nekog vremena odlučio da od Stanaja uzme veću pozajmicu. Celu svotu uložio je u nov posao, koji je ubrzo potpuno propao.
- Još pre nekoliko meseci trebalo je da vrati pozajmicu, ali je, umesto da iskreno kaže da nema novca, Stanaja uporno zavlačio pričama da je pitanje dana kad će moći da mu otplati sve. Stanaj je počeo da gubi strpljenje, a njegov odnos s poslovnim partnerom iz dana u dan postajao je sve zategnutiji - priča naš izvor.
Stanaj je, inače, posle presude u Srbiji, založio kauciju u iznosu od 400.000 evra, a posle toga se sklonio u Sudan, gde ima firmu preko koje trguje duvanom .
Finansijska istraga Stanajevog poslovanja u Srbiji nikada nije pokrenuta, pa nije utvrđeno gde je ulagan novac od šverca cigareta.
Međutim, istraživanje Centra za istraživačko novinarstvo (CINS) i regionalne novinarske mreže iz maja 2011. razotkrilo je poslovnu mrežu Antona Stanaja, kao i interesantne poslovne veze. On je sarađivao sa ljudima iz kriminalnog miljea, ali i sa poznatim srpskim biznismenima poput Bogdana Rodića, pa čak i sa bivšim ministrom energetike iz Đinđićeve vlade - Goranom Novakovićem.
Najbliži saradnik Antonu Stanaju ipak je bio njegov prijatelj Zoran Ćopić, optužen u Srbiji i Bosni i Hercegovini da je prao novac za odbeglog narko-bosa Darka Šarića pri prodaji poljoprivrednog kompleksa „Mitrosrem“ u Sremskoj Mitrovici i kupovini Šećerane u Bijeljini.
Veza sa Novakovićem
CINS je otkrio da je većinu preduzeća u Srbiji Ćopić kupio u partnerstvu sa Stanajevom porodičnom kompanijom „Rokšped“ i njenim ćerkama firmama u Srbiji - „Rokšped“ i „Europamont“ iz Novog Sada. Prema njihovom istraživanju, „Rokšped“ je u Srbiji, u partnerstvu sa Ćopićem i samostalno, kupio udele u „Agrovojvodini“, „Industriji kotrljajućih ležajeva“, „Agrokopu“, „Zmaju“, „Stanišiću“, „Banat semenu“, „Mlinpeku“, „Erdeviku“, „Šećer plusu“, „M. E. A“ i „Panonlivu“.
Ova grupa uspela je po broju privatizacija u kojima je učestvovala da nadmaši i narko-kartel Darka Šarića.Zoran Ćopić je novinarima CINS potvrdio da je učestvovao u privatizacijama sa „Rokšpedom“. On je istakao da su braća Anton i Nuo Stanaj njegovi veliki prijatelji i da ih zna duže od deset godina.
Većina privatizovanih preduzeća završila je u stečajnom postupku jer su vlasnici imovinu opterećivali kreditima i hipotekama. Tipičan primer je kompanija „Zmaj“, nekada najveći proizvođač traktora i kombajna u Srbiji. U privatizaciji ovog preduzeća, osim Zorana Ćopića, među poslovnim partnerima Antona Stanaja našli su se i bivši ministar energetike Goran Novaković, ali i Bogdan Rodić, poznati srpski biznismen, osnivač „Roda marketa“ i nekadašnji vlasnik „MB pivare“.
Osim Antona, još jedan član porodice Stanaj ima kriminalni dosije. Njegov brat Nuo, optužen je u Srbiji za zloupotrebe u privatizaciji, zajedno sa Zoranom Ćopićem. U optužnici iz 2011. navodi se da je Nuo Stanaj, kao jedan od vlasnika „Agrokopa“, od avgusta 2006. do februara 2007. učestvovao u protivpravnoj prodaji imovine preduzeća „Industrija kortljajućih ležajeva“ (IKL) iz Beograda, čime je oštetio kompaniju za 9,2 miliona evra. Na optužnici se našao i Pavle Bašić, predstavnik konzorcijuma pri kupovini preduzeća „Zmaj“ u Zemunu.
Vorotović ubijen u Stanajevom „audiju“
Pre nekoliko meseci srpski i crnogorski mediji pisali su o navodnoj vezi Stanaja s ubistvom Vidaka Vorotovića (34), brata Marka Vorotovića (32), svedoka protiv klana Darka Šarića. Naime, istragom je utvrđeno da je „audi“ u kom je Vorotović izrešetan 15. decembra 2012. godine kupljen upravo od Antona Stanaja.
Policija nije obaveštena o ubistvu
Crnogorske vlasti ni dva dana posle ubistva njihovog državljana od kolega iz Sudana nisu dobile ni jednu zvaničnu potvrdu o likvidaciji, saznaje Kurir.
- Policiju za sad niko nije obavestio o ubistvu. Isto tako, ni kancelarija Interpola nije dobila dopis da je Stanaj likvidiran - kaže za Kurir izvor iz crnogorske policije. Ni nadležnima u Ministarstvu spoljnih poslova ove zemlje niko nije javio da je Stanaj ubijen.