NASTAVAK SAJBER RATA: Bela kuća upozorava Kinu
Tom Donilon, savetnik za nacionalnu bezbednost američkog predsednika Baraka Obame, pozvao je Kinu da istraži i zaustavi sajber napade koji, kako je rekao, predstavljaju rastuću pretnju ekonomskim odnosima dve zemlje.
Donilon je rekao da će SAD preduzeti korake da zaštite svoju ekonomiju od pretnji koje dolaze iz sajber prostora, koje sve više potiskuju običan sajber kriminal i hakovanje.
Američke kompanije su sve zabrinutije zbog krađe poverljivih poslovnih informacija i informacija o zaštićenim tehnologijama koja se dešava tokom hakerskih napada koji dolaze iz Kine.
„Međunarodna zajednica ne može da dozvoli tolerisanje takve aktivnosti iz bilo koje zemlje“, rekao je savetnik za nacionalnu bezbednost američkog predsednika.
Donilon je podsetio na izveštaj koji je pre nekoliko nedelja objavila američka firma Mandiant u kojem je kao krivac za hakerske napade koji dolaze iz Kine označena jedinica 61398 kineske vojske koja je navodno odgovorna za brojne hakerske napade tokom poslednjih sedam godina na 141 organizaciju iz celog sveta.
Izveštaj Mandiant-a dodao je neke nove, do tada nepoznate detalje, ranijim istraživanjima firmi koje se bave bezbednošću i drugih organizacija koja su identifikovala grupu hakera iz Kine nazvanu „Comment Crew“ kao odgovornu za brojne hakerske napade na američke kompanije i organizacije širom sveta.
Izveštaj američke firme samo je dodao ulje na vatru i dodatno pojačao tenzije u odnosima SAD i Kine, koja jeodbacila optužbe o hakovanju u režiji kineske države, uzvraćajući na optužbe optužbom da je Kina i sma žrtva hakerskih napada koji vode poreklo iz SAD.
SAD od Kine očekuju da preduzme sledeće korake: najpre, SAD zahtevaju od Kine da Kina prizna da sajber napadi predstavljaju pretnju međunarodnoj trgovini i odnosima Kine sa SAD, rekao je Donilon.
Drugi korak koji SAD očekuju da Kina preduzme je da zaustavi takve aktivnosti i započne konstruktivan direktan dijalog o postavljanju prihvatljivih normi ponašanja u sajber prostoru, rekao je Donilon.
„Velike privrede kao što su američka i kineska imaju ogroman zajednički udeo u tome da se osigura da internet ostane otvoren, operabilan, bezbedan, pouzdan i stabilan“, zaključio je Donilon.