Parastos u Prištini: Preživeli smo golgotu, sada smo u getu!

Radio Kim
Tragičan dan i za one koji su toga dana ubijali, proterivali, palili svetinje, domove Srba koji su želeli da ostanu ovde, rekao episkop Teodosije

PRIŠTINA - Parastosom žrtvama martovskog nasilja u Prištini obeležena je deveta godina od tog najvećeg posleratnog napada i stradanja srpskog naroda na Kosovu.

Parastos žrtvama etnički motivisanih sukoba na Kosovu 17. marta 2004. godine u crkvi Svetog Nikole, koja je sa parohijskim domom bila potpuno spaljena, služio je episkop raško-prizrenski Teodosije.

Vladika Teodosije je okupljenim vernicima kazao da je martovski pogrom tragičan dan za sve ljude koji žive na Kosovu.

Tragičan dan i za one koji su toga dana ubijali, proterivali, palili svetinje, domove Srba koji su želeli da ostanu ovde. Oni su mislili poputi onih bezbožnih Jevreja kada su poveli Hrista na rapseće da će njegovom smrću biti sve završeno”, kazao je Teodosije.

Episkop raško-prizrenski je u besedi kazao da je martovski pogrom Srbima veća rana od onoga što se desilo 1999. godine.

“Posledice su veće zato što je srpsko biće bilo ranjeno i oni su izvršili zločin nad tim ranjenikom koji nije mogao da se brani, koji je bio nemoćan. Oni koji su trebali da ga brane su okrenuli glavu svoju i dopustili da se ti zločinci iživljavaju nad našim narodom i svetinjama. Ovaj hram u kome se molimo za postradale je svedok tog zločina jer pamtimo kako je goreo i još postoje tragovi tog vandalizma”, kazao je vladika Teodosije.

Za Mirka Todorivića iz Obilića sećanja na 17. mart 2004. su neizbrisiva. Kaže da je to bio najgori dan za njegovu porodicu.

Nas sedmoro se nalazilo u kući kada je na stotine Albanaca upalo u dvorište i počelo da divlja. Razmišljali smo samo o tome kako da se spasimo. Pobegli smo kroz garažu a onda nas je KFOR deportovao u bazu u Prištini. Nisam otišao sa Kosova, došao sam u Gračanicu u nadi da ću se jednog dana vratiti svojoj kući”, kazao je Todorović u izjavi KIM radiju.

U Prištini trenutno ima manje od 20 Srba. Među njima je i Đurđa koja kaže da su oni autentično svedočanstvo postojanja Srba u tom gradu. Ističe da je 17. marta razmišljala kako da preživi.

Preživeli smo golgotu, veliki gnev i dalje smo u getu. Nadamo se da će sve ovo jednog dana prestati. Živimo sa nadom i verom da ćemo ipak pobediti istinom i pravdom”, kazala je ona KIM radiju.

Parastosu je prisustvovao direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Aleksandar Vulin koji je pozvao međunarodnu zajednicu da otkrije i kazni organizatore i izvršioce martovskog pogroma