VAŠINGTON - Crne prognoze.
Američki naučnici tvrde da bi veliki zemljotres i cunami već za koji dan mogli da razore zapadnu obalu SAD, ubiju na hiljade ljudi, sravne gradove i načine štetu veću od 35 milijardi dolara.
Šokantan izveštaj sastavilo je 150 stručnjaka u saradnji sa seizmičkim zavodom američke države Oregon, kako bi građani mogli da se pripreme za moguću prirodnu katastrofu koja im predstoji. Džej Vilson, koji je predsedavao naučnim timom i koji je sastavio ovaj zastrašujući izveštaj, tvrdi da nije pitanje da li će se dogoditi veliki zemljotres, već kada.
- Čitava zapadna obala, od Britanske Kolumbije do severne Kalifornije leži na trusnom području. Geolozi su 2010. predvideli da postoji 35 odsto šansi da nas udari smrtonosan zemljotres. Novo istraživanje tvrdi da će zapad Amerike 100 odsto biti razoren velikim potresima praćenim cunamijem - rekao je Vilson.
Kataklizmične procene uplašile su mnoge građane Oregona, koji bi usled katastrofe ostali bez kuća, električne energije, vode, nafte i gasa, a ljudske žrtve brojale bi se u hiljadama.
- Građani nisu pripremljeni za veliku katastrofu. Ako zapad SAD udari zemljotres magnitude veće od 8 stepeni po Rihterovoj skali, to bi bilo ravno smaku sveta - smatra Vilson.
Samo pre nedelju dana zemljotres jačine 4,7 stepeni Rihterove skale pogodio je područje Kalifornije, a potres se osetio u Los Anđelesu i u San Dijegu. Iako nije bilo žrtava, zgrade su se tresle i mnogi su u panici skakali kroz prozore. Kako se zadnji veliki potres u gradu zabave dogodio 1859, stručnjaci se boje da je nova kataklizma pred vratima.
Na sat vremena 300 potresa
Seizmički uređaji godišnje zabeleže i do 100.000 manjih i većih podrhtavanja na čitavom svetu, odnosno čak 300 zemljotresa na svakih sat vremena. Samo u 20. veku veliki potresi usmrtili su više od tri miliona ljudi.
Najugroženiji gradovi na svetu
> Los Anđeles, 4 miliona stanovnika
> Tokio, 13 miliona stanovnika
> Teheran, 12 miliona stanovnika