1.600 žena u Srbiji godišnje umre od raka dojke

Obraćajući se ženama izlečenim od raka dojke, ministarka rekla da one, "bolje nego bilo koji stručnjak, mogu da kažu svojim ćerkama i sestrama da predrasude i strah uvek možemo savladati"

BEOGRAD - Nacionalni dan borbe protiv raka dojke, 20. mart, obeležen je danas prvi put u Srbiji. U Domu Narodne skupštine je održan svečani skup na kojem su bile i desetine žena, izlečenih od te bolesti.

Ministarka zdravlja Slavica Đukić Dejanović je rekla u govoru da je ovo godina "skrining programa" i preventivnih pregleda koji bi trebalo da pomognu rano otkrivanje bolesti. Ministarka je iznela da će biti zadovoljna ako na preglede dođe 70 odsto žena koje imaju između 50 i 69 godina.

Obraćajući se ženama izlečenim od raka dojke, ministarka je rekla da one, "bolje nego bilo koji stručnjak, mogu da kažu svojim ćerkama i sestrama da predrasude i strah uvek možemo savladati".

Poruka je da je vreme najbolji saveznik da se rano otkrije rak dojke i preduzme sve za najkvalitetnije lečenje, uz podršku porodice i prijatelja, istakla je ona.
Ministarka je rekla i da se u Srbiji godišnje razboli 4.000 žena, a 1.600 umre jer se kasno javilo lekaru.

Maja Arsić iz Vranja (33) koja je obolela od raka dojke sa 26 godina, a posle višegodišnjeg lečenja je rodila dete, rekla je da su za izlečenje navažniji optimizam, borba i podrška porodice.

Svoje iskustvo je podelila i sudija iz Novog Sada Zdravka Biserić i zahvalila preminuloj predsednici Saveta za borbu protiv korupcije Verici Barać jer je upamćena po svojoj višegodišnje borbi protiv malignog oboljenja. Govorio je i režiser Radoš Bajić koji se tom bolešću bavio u svojoj televizijskoj seriji.